Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο «Παλατάκι» κοντά σε μια σπουδαία νίκη επί της Τενερίφης, κατόχου του τίτλου της διοργάνωσης, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (79-74) για την 5η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League. Έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στην μια νίκη στον Β’ Όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει το σημαντικό προβάδισμα που πήρε η ισπανική ομάδα στην πρώτη (23-14), στην δεύτερη (36-24 στο 17’) και στην τρίτη περίοδο (54-46 στο 24’) χάρις στην ευστοχία της έξω από τα 6,75 μέτρα (7/11 στο πρώτο ημίχρονο) και με τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα προσπέρασε με 73-72 με 52’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Μετά το καλάθι (74-73) του Νίκο Ριτσότι, κορυφαίου της Τενερίφης στην αναμέτρηση, ο Δημήτρης Κατσίβελης γλίστρισε σε προσπάθεια του για μπάσιμο 22’’ πριν την λήξη. Ο 26χρονος γκαρντ, επίσης, ευστόχησε μόνο στην μια βολή (75-74) με 20’’ να απομένουν για το τέλος, ύστερα από την βολή του Ροντρίγκο Σαν Μιγκέλ.

Το τελευταίο καθοριστικό λάθος του «Δικέφαλου του Βορρά» σημείωθηκε 12’’ πριν την λήξη όταν μετά την άστοχη βολή του Ριτσότι με το σκορ 76-74, χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Τιμ Αμπρομάϊτις με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων (78-74).

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-42,  57-61, 74-79.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόνιαρης, Καρράς, Τσόχλας 13 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 16, Τζόουνς 15, Τρις 2.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Μάρκοβιτς): Σαν Μιγκέλ 9 (1), Ριτσότι 22 (3), Νιανγκ 2, Τόμπεϊ 15 (2), Βάσκεθ, Πονίτκα 12, Αμπρομάιτις 8 (2), Αλεν, Μπειράν 5, Γουάιτ 6 (1).