Την πρόκρισή του στην ημιτελική σειρά της Stoiximan Basket League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός καθώς επιβλήθηκε για δεύτερη φορά της ΑΕΚ Betsson, με 100-68, και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον θα περιμένουν την εξέλιξη της σειράς Περιστέρι bwin - Κολοσσός H Hotels Collection ώστε να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Με τον Άλεκ Πίτερς να πλησιάζει το triple double έχοντας 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά και τους Αϊζάια Κάνααν και Νίκολα Μιλουτίνοφ να συμπληρώνουν 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη - πρόκριση.

Από την άλλη πλευρά, αυτό ήταν το τελευταίο φετινό παιχνίδι για την ΑΕΚ Betsson που ολοκληρώνει τη σεζόν στην 7η θέση. Πρώτοι σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 12 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, και μόλις στο 6' με τα τρίποντα τον Κάνααν και Γουόκαπ έχτισαν διψήφια διαφορά (5-15) και πήγαν με αυτό το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (12-24). Χολ και Νάιτ ροκάνισαν τη διαφορά για τους «κιτρινόμαυρους» που μείωσαν σε 22-29, ενώ όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +15 (22-37) βρήκαν τρόπους να μειώσουν σε 37-43 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 41-49.

Τα δύο γρήγορα τρίποντα του Κάνααν έφεραν τον Ολυμπιακό στο +14 (41-55) και πάλι όμως η ΑΕΚ Betsson αντέδρασε μειώνοντας σε 47-55. Πίτερς και Παπανικολάου έδωσαν λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει τη διαφορά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +19 (53-72). Με ένα σερί 7-0 οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +26 (65-91) ενώ έκλεισαν το παιχνίδι με ένα νέο σερί 9-0 με τον Αμποσί να διαμορφώνει το τελικό 68-100.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 41-49, 53-72, 68-100.