Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods στην Βιτόρια. Έχασε από την Μπασκόνια τη νίκη μέσα από τα χέρια (85-84): Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 84-80, αλλά δέχθηκαν στα τελευταία 28’’ αρχικά τρίποντο από τον Τόρνικε Σενγκέλια (84-83) και σχεδόν με την εκπνοή λέι απ από τον Ροντρίγκ Μπομπουά αφού διέσχισε όλο το γήπεδο (85-84).

Παρότι στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι 28’’ πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης έμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν και γνώρισε την τρίτη συνολικά ήττα του. Αντίθετα η βασκική ομάδα που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα με κόουτς τον Πέδρο Μαρτίνεθ, σημείωσε την πρώτη νίκη της στην διοργάνωση μετά από τέσσερις σερί ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Οι «πράσινοι» με πολλά αμυντικά προβλήματα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (42-32), 3’ και 25’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τα 4/4 τρίποντα του Τζέιμς Σίνγκλετον, ωστόσο, κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος σε απόσταση ενός καλαθιού (47-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα. Είχε άψογη καθοδήγηση από τον Νικ Καλάθη (14 ασίστ προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα), παρέμεινε εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα και προσπέρασε (55-54) 6’ και 19’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ προηγήθηκε με 7 (72-65) στο 32’.

Στην συνέχεια, παρότι δεν ήταν συνεπής αμυντικά και άστοχος στις βολές, διατήρησε το προβάδισμα και με μια βολή του πρώτου σκόρερ του Νίκου Παππά προηγήθηκε με 84-80 με 1’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Μέχρι το τέλος, ωστόσο, δεν σκόραρε ξανά, ενώ 28’’ πριν το τέλος το Τζέισον Γκρέιντζερ με τρίποντο στο τρανζίσιον έφερε την Μπασκόνια στον πόντο (84-83). Το λέι απ του Παππά κόπηκε από τους ψηλούς των γηπεδούχων σε μια φάση που οι «πράσινοι»... φωνάζουν για φάουλ και ο Μπομπουά αφού διέσχισε όλο το γήπεδο έφτασε στο καλάθι των «πρασίνων» και έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια (85-84) με λιγότερο από 2’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

«Φαινόταν απίθανο να χάσουμε ένα τέτοιο ματς, το οποίο είχαμε υπό έλεγχο, αλλά κάποιες φορές συμβαίνουν και αυτά», ομολόγησε ο Τσάβι Πασκουάλ, προπονητής του Παναθηναϊκού Superfoods, και εξήγησε ότι: «Νομίζω ότι ξεκινήσαμε το ματς πολύ άσχημα, ειδικά στην άμυνα. Μετά από αυτό, βήμα-βήμα αλλάξαμε το παιχνίδι και νομίζω πως το δεύτερο ημίχρονο ήταν δικό μας. Ωστόσο, δεν κλείσαμε καλά τον αγώνα. Αν δεν κάνω λάθος, χάσαμε οκτώ ελεύθερες βολές στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά κερδίζαμε με τέσσερις πόντους»...

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 9 (3), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 2, Χουέρτας 2, Μπομπουά 15 (2), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 20 (6/7 τρίποντα), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (4/6 τριπ.), Ρίβερς 12 (3/4 τρίπ., 9 ριμπάουντ), Παππάς 22 (3/5 τρίπ.), Ντένμον 2, Γκιστ 16 (7/7 δίπ.), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Λοτζέσκι ,Καλάθης 14 (14 ασίστ).

Το αήττητο της Ρεάλ διέκοψε η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία νίκησε την «Βασίλισσα» μέσα στην Μαδρίτη με 86-80. Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπό πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου:

Ερυθρός Αστέρας – Μπάμπεργκ                              69-75

Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια         79-66

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός Superfoods    84-85

Μακάμπι – Αρμάνι Μιλάνο        79-68

Ρεάλ – Χίμκι       80-86