Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 70-62 στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση, τη στιγμή που η ομάδα του Πειραιά γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα στη φετινή σεζόν καθώς είχαν αναμετρηθεί και στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League με τη νίκη να παίρνει και πάλι ο Παναθηναϊκός Superfoods.

Οι φιλοξενούμενοι -που πλέον έχουν ρεκόρ 3-3- μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι καi προηγήθηκαν με 2-11 στο 4' και 5-13 στο 5'. Ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ροκάνισε τη διαφορά και με τους Στρέλνιεκς και Μάντζαρη να έχουν 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-16.

Με τον Λεκαβίτσιους να σημειώνει έξι πόντους ο Παναθηναϊκός άνοιξε και πάλι την υπέρ του διαφορά (17-25) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να βρίσκει λύσεις ώστε να τη μειώσει (27-30 στο 19') εκ νέου. Ωστόσο οι «πράσινοι» με καλάθι του Γκιστ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-30.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ και στην τρίτη περίοδο με τον Σίνγκλετον να κάνει το 39-44 στο 27'. Η απάντηση όμως των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα σερί 6-0 που του έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ με 45-44 στα 1:32 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, που ωστόσο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 49-47 μετά από τρίποντο του Ρίβερς.

Στην τέταρτη περίοδο... έλαμψε το άστρο του Λεκαβίτσιους καθώς με 10 δικούς του πόντους αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση κράτησε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σταθερά μπροστά στο σκορ. Στο 35' ο Παπαπέτρου μείωσε σε 53-58 αλλά ένα τρίποντο του Λοτζέσκι και πέντε πόντοι του Λιθουανού γκαρντ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +12 (54-66) στα 3:31 για το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο από τους οκτώ πόντους (58-66 και 60-68) με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη με 62-70 και τον Ολυμπιακό να υποχωρεί πλέον στο 4-2 στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-35, 47-49, 62-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Παπαπέτρου 11 (2), Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 18 (3), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 3, Τόμπσον 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (2), Παππάς 2, Γκιστ 15 (3), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 14 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο.