Λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ηττήθηκε με 81-78 από τη Μπάγερν στο Μόναχο για την 11η αγωνιστική της EuroLeague, με συνέπεια να πέσει στο 2-9.

Η καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν έφτανε, ώστε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να πάρει το «διπλό» στο Μόναχο. Οι άστοχες βολές του Οκάρο Γουάιτ με το σκορ στο 74-76, τιμωρήθηκαν από τους γηπεδούχους που έφτασαν στην επικράτηση με πρώτο σκόρερ τον Χίλιαρντ που σημείωσε 20 πόντους. Στους 17 σταμάτησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου για τους «πράσινους».

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως θα γίνει μεγάλη μάχη στο Μόναχο καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22).  Με Μποχωρίδη και Κασελάκη στο παρκέ ο Παναθηναϊκός πήρε και το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, πήγε και στο +5 (33-28 στο 13') και έδειξε ικανός και ταυτόχρονα αποφασισμένος να συνδυάσει μια καλή εμφάνιση με την νίκη.  Με τρίποντο του Παπαπέτρου στο 22' ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά στο +10 (39-49) και έπαιξε ακόμη καλύτερο μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι όμως, αντέδρασαν. Στο ξεκίνημα της τέταρτης ο Τόμας έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν, για να ακολουθήσει το σερί 7-0 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που με τρίποντο του Μέικον πήγε στο +6 στα 6:33 πριν από το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό η αναμέτρηση έγινε… θρίλερ. Ο Οκάρο Γουάιτ είχε 0/2 βολές στο 74-76, ο Λούτσιτς απάντησε με τρίποντο για το 77-76 στα 29", ο Μέικον βρήκε σίδερο στην δική του προσπάθεια, ο Ρούμπιτ έβαλε βολές για το 79-76. Νέντοβιτς και Ρούμπιτ έκαναν το ίδιο (81-78), με τον Νέντοβιτς να παίρνει το σουτ στο φινάλε, ωστόσο ήταν άστοχο και δεν έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

Μπάγερν Μοναχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7 (1), Τόμας 15 (1), Γουόλντεν 8 (2), Χάντερ 7, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2), Ομπστ 6 (2), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12, Χίλιαρντ 20 (4).

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 12 (1), Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 9 (1), Νέντοβιτς 7 (1), Έβανς 7 (4 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 8.