Η τρίτη ευρωπαϊκή νίκη της ΑΕΚ είναι γεγονός με την Ένωση να επικρατεί στην έδρα της με 91-73 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας για την έκτη αγωνιστική του Basketball Champions League. Για την ΑΕΚ που έφτασε στο 3-3, κορυφαίοι ήταν οι Μάνι Χάρις (26π., 8ριμπ., 5ασ., 3κλ.) και Δημήτρης Μαυροειδής (15π., 11ριμπ.) δίχως ωστόσο να υστερήσει κάποιος ειδικά στην επίθεση.

Η ΑΕΚ που δείχνει σταδιακά πως βρίσκει ρυθμό, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους Σλοβένους να κάνουν σκέψεις... διπλού στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασαν από την αρχή το ρυθμό και πήγαν το παιχνίδι σε υψηλό σκορ.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Μόργκαν έβαλε για τελευταία φορά την Ολύμπια μπροστά στο σκορ (18-20). Στο 1'50'' που απέμεινε για το φινάλε της περιόδου, η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-20.

Ένα ακόμα «κιτρινόμαυρο» σερί, αυτή τη φορά με 10-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και την Ένωση να προηγείται με 39-25 με τον Μαυροειδή να στέλνει την ομάδα του στο +14. Οι Σλοβένοι προσπάθησαν πλησιάσουν, από τη γραμμή των βολών (41-31) όμως Γκριν και Χάρις έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +15 (46-31) με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 50-39.

Ο επιθετικός οίστρος της ΑΕΚ δε σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τον εξαιρετικό Μάνι Χάρις να ευστοχεί σε τρίποντο στο 23' και να κάνει το σκορ 57-39. Οι Σλοβένοι προσπάθησαν και πάλι να μπουν στο παιχνίδι και χάρη στον Μόργκαν μείωσαν ως και το 64-53 του 27' με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν άμεσα λύσεις και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με 72-59.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο με την ΑΕΚ να βρίσκεται σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Στο 36' ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +19 (86-67) με την Ένωση να παίρνει τη νίκη με 91-73.

* Στα άλλα ματς του ομίλου: Μπάνβιτ- Εστουδιάντες 82-80, Βενέτσια- Μπαϊρόιτ 70-67, Ρόσα Ράντομ- Στρασμπούρ 63-74.

* Η βαθμολογία του ομίλου: Βενέτσια 10, Στρασμπούρ 10, Μπάνβιτ 10, Εστουδιάντες 9. ΑΕΚ 9, Μπαϊρόιτ 9, Ολίμπια 8, Ρόσα Ράντομ 7.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-73

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 3 (1), Γκριν 13 (1), Χάρις 25 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7 (1), Άτιτς 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μωραϊτης, Μαυροειδής 15 (11 ριμπ.), Σι

ΟΛΙΜΠΙΑ (Όκορν): Καστράτι 2, Ραντούλοβιτς, Όλιβερ 13, Σπαν 10 (2), Μπάμπνιτς, Μπάντζιμ 8 (2), Μόργκαν 21, Λόρμπεκ 9 (1), Γιούρτσεκ, Χρόβατ 10