Με κορυφαίο τον Μίρο Μπίλαν που έκανε νταμπλ-νταμπλ (16 πόντους και 15 ριμπάουντ) το Περιστέρι bwin έφτασε στην ένατη νίκη του στη Basket League και δεύτερη επί του Απόλλωνα Carna που πάλεψε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για την πατρινή ομάδα ο Άντονι Ντέιβις με 20 πόντους ( είχε 19 στο πρώτο μέρος).

Οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκε στο ματς με στόχο να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και από την πρώτη περίοδο έδειξαν στην πράξη τις διαθέσεις τους. Με επιμέρους σκορ 12-2 οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (25-19), με τον Ντέιβις να σημειώνει οκτώ συνεχόμενους πόντους. Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της για την πατρινή ομάδα (27-19). Οι παρατηρήσεις του Βασίλη Σπανούλη και η πίεση έπιασαν τόπο καθώς το Περιστέρι bwin απάντησε με σερί 15-0, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν (34-27) στο 12’. Η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 41-38 στο ημίχρονο.

Με τον τρόπο που εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος, συνεχίστηκε το ματς στην επανάληψη. Με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και με καλή κυκλοφορία να εκτελούν στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 16-7 μέχρι το 28’ το Περιστέρι bwin ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους για πρώτη φορά (57-45), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη.

Από κει και έπειτα οι παίκτες του Σπανούλη είχαν το προβάδισμα αλλά σε κανένα σημείο δεν είχαν την απόσταση που θα τους επέτρεπε να καθησυχάσουν αφού η πατρινή ομάδα, πάλευε για την επιστροφή. Στα μέσα της τελευταίας περίοδο μάλιστα, μείωσε στους τέσσερις (66-62) με τρίποντο του Γκρίφιν και είχε καλύτερες επιλογές επιθετικά. Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 71-67. Στις κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις προκειμένου να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Ήταν ένα ματς που θέλαμε να ξεκινήσουμε διαφορετικά. Δυστυχώς ενώ προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα να ξεκινήσουμε πολύ δυνατά το παιχνίδι, όταν δέχεσαι 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Δίνεις τη δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να το πιστέψει. Ο Απόλλωνας δεν είχε κάτι να χάσει από αυτό τον αγώνα, δεν είχε καμία πίεση. Σε τέτοια παιχνίδια την πίεση την έχει ο γηπεδούχος. Στη συνέχεια μετά το πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε εξαιρετική άμυνα, δεχθήκαμε 46 πόντους σε τρεις περιόδους, αλλά η πρώτη περίοδος μας πλήγωσε γιατί χάσαμε το μομέντουμ του αγώνα.

Στη συνέχεια παίξαμε πάρα πολύ καλή άμυνα για τρία δεκάλεπτα, αλλά η επίθεση μας δεν είχε την ταχύτητα και δεν αναπτύξαμε την επίθεση μας με τον τρόπο που προπονούμαστε και με τον τρόπο που θέλω. Παρ’ ολ’ αυτά, θα συγχαρώ τα παιδιά για τη νίκη. Δεν υποτιμούμε καμία νίκη, γιατί κάθε νίκη είναι σημαντική. Θα δουλέψουμε την επόμενη εβδομάδα για να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα για να είμαστε έτοιμοι για τη συνέχεια».

Κώστας Τζαμάκος (συνεργάτης Νίκου Βετούλα-Απολλωνας Carna): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου για τη νίκη. Εμείς κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Γενικά έχουμε δουλέψει πολύ καλά αυτή την εβδομάδα, γιατί τα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας είναι πολύ σημαντικά. Αυτό μας βγήκε σήμερα στο παιχνίδι, όλη η ομάδα έπαιξε με αυταπάρνηση, έπαιξε 40 λεπτά για τη νίκη και νομίζω ότι φάνηκε στο γήπεδο. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι, εμείς συνεχίζουμε και εάν συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά πιστεύω ότι θα κατακτήσουμε τους στόχους που θέλουμε».