Η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ για τα δύο ματς την Μεγάλη Τρίτη (30/4, 21:30) και Πέμπτη (2/5, 19:45).

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τον αγώνα άστοχοι από μακριά και με προβλήματα στις επιστροφές στην άμυνα. Οι «Μπλαουγκράνα» το εκμεταλλεύτηκαν και με 11 πόντους του Τζαμπάρι Πάρκερ τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +13 (27-14).

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 10 πόντους με ένα τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ πλησίασε στους τέσσερις (34-30) στο 15’ της αναμέτρησης.

Παρότι η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με τρίποντο του Πάρκερ με 11 πόντους (48-37) στο 22’ του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ φάουλ του Άλεκ Πίτερς και τρίποντο του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος μείωσαν στο καλάθι (52-50) 4’ και 33’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και με τον Γκος να έχει ρυθμό και να σκοράρει ακόμη ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ένα καλάθι προσπέρασαν με 55-54 με 2’ και 45’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου.

Τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του ματς. Το πρώτο ήταν του Πάρκερ (66-61) 6’ και 30’’ πριν την λήξη, το δεύτερο του Άλεξ Αμπρίνες (71-63) με 4’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και το τρίτο πάλι από τον Πάρκερ (74-64) στο 36’.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 10, Μπριθουέλα, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (1), Σατοράνσκι 7 (1), Ερνανγκόμεθ 11, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 9 (2), Πάρκερ 24 (4), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2 τριπ., 7 α.), Ράιτ 6, Κάναν 2, Λαρεντζάκης, Φαλ 3, Μπραζντέικις, Πίτερς 20 (3), Πετρούσεβ 6, Μιλουτίνοφ, Σίκμα 5 (1), ΜακΚίσικ 10 (1).