Ανήμερα της 50ής επετείου από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο Καλλιμάρμαρο, η ΑΕΚ πανηγυρίζει μια μεγάλη επιτυχία με την προσδοκία να φτάσει σε έναν ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο. Η “Ένωση” θα είναι παρούσα στο Final 4 του BCL (4-6 Μαίου) που θα γίνει σε πόλη που θα ανακοινωθεί αύριο καθώς κατάφερε και υπερασπίστηκε το +9 του πρώτου αγώνα παίρνοντας ισοπαλία από τη Στρασμπούρ με 83-83. Οι άλλοι τρεις ομάδες του Final 4 θα είναι οι Μονακό, Λούντβιγκσμπουργκ και Μούρθια και τα ζευγάρια των ημιτελικών θα προκύψουν μέσα από κλήρωση την επόμενη εβδομάδα.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για την ΑΕΚ που πριν τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών βρέθηκε μπροστά με “double-score” (7-14) γεγονός που έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες της. Η “Ένωση” προηγήθηκε με 18-11 στο 7΄ όμως ο Λαμπεϊρί δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της και οδήγησε τη Στρασμπούρ σε ένα μικρό σερί 5-0 με το οποίο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 16-18. Στο τέλος της περιόδου ωστόσο η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα με 20-16 παίρνοντας οχτώ πόντους από τον Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε με την ίδια συγκέντρωση στη δεύτερη περίοδο και έχοντας δυσκολίες πια στο επιθετικό κομμάτι, επέτρεψε στη γαλλική ομάδα να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 27-25 στο 17΄. Η υπεροχή των Γάλλων στα ριμπάουντ ήταν σαφής (19-10 στις δύο πρώτες περιόδους) όμως η ελληνική ομάδα βρήκε τον τρόπο με έξι συνεχόμενους πόντους του Πάντερ, να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με το φινάλε του ημιχρόνου (35-37).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Χάντερ να “φορτώνεται” με 4ο φάουλ όμως το παιχνίδι συνέχισε να έχει τη μορφή του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (45-45 στο 24΄). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μποστ έδωσαν στη Στρασμπούρ για πρώτη φορά προβάδισμα κοντά σε εκείνο που είχε η ΑΕΚ από το ματς του ΟΑΚΑ (55-47 στο 27΄). Ένα “γκολ-φάουλ” του Πάντερ όμως και ένα ακόμη καλάθι του Σάκοτα επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πάρει “ανάσα” μειώνοντας στο 55-52. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης (59-56).

Στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου η Στρασμπούρ προσπάθησε να φτάσει τη διαφορά στα επιθυμητά γι' αυτήν επίπεδα και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ήταν μπροστά με πέντε (69-64) όμως δύο “μεγάλα” τρίποντα του Σάκοτα κράτησαν την ΑΕΚ (71-70 στο 37΄). Ένα ακόμη κρίσιμο τρίποντο του Γκριν “έγραψε” το 75-73 στο 1:26 από το τέλος. Στα 25΄΄ οι Γάλλοι κατάφεραν να βρεθούν στο +5 (83-78) όμως ο Μάικ Γκριν ήταν ψύχραιμος με 2/2 βολές (83-80) και με τρίποντο του Πάντερ στην εκπνοή απέφυγε και την ήττα!

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 16 (3), Λαμπεϊρί 19 (3), Λελούπ 3, Ράντολφ 6 (1), Ράιτ 10, Άτκινς, Μπιλάν 16, Ίνγκλις 5, Λόγκαν 8 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 12 (1), Χάντερ 10, Πάντερ 18 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 2,  Χάρις 11 (1), Τζέιμς 2, Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 6, Ξανθόπουλος 3 (1).