Με εντός έδρας ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν εξασφαλίσει ούτως ή άλλως το πλεονέκτημα της έδρας, ηττήθηκαν με 86-85 στην παράταση από την Ζαλγκίρις. Ωστόσο με αυτό το αποτέλεσμα «κερδισμένος» ήταν και ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ!

Ο Ολυμπιακός που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες (Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μακ Λιν, Τιλί) είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (ολοκληρώθηκε με 43-31), όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος.

Η ελληνική ομάδα προσπέρασε με +16 (59-43 στο 26'), όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Με τον Ούντριχ να αναλαμβάνει μεγάλο μέρος του σκοραρίσματος η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 15-0 που την έφερε στο -1 (59-58) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήρε κεφάλι στο σκορ (71-74 στο 37') με το παιχνίδι να πηγαίνει στο σουτ. Στο φινάλε ο Ουίλτζερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με κάρφωμα έκανε το 80-80 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο τέλος του εξτρά πενταλέπτου ο Γιανκούνας έκανε το σκορ 85-86 πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Ολυμπιακός έκανε την επαναφορά από το κέντρο, έβγαλε σουτ με τον Σπανούλη, που όμως αστόχησε και η νίκη πήγε στους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80, 85-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 15 (9 ριμπ.), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11 βολές), Πάνγκος 6, Τουπάν 6, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίσιτς 5, Ουάιτ 7.