Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Άρης καθώς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League επιβλήθηκε της ιταλικής Αβελίνο με 59-56 στο Nick Galis Hall. Οι «κίτρινοι» έφτασαν στο 3-3 και μοιράζονται την τρίτη θέση του Δ' ομίλου της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες στις τρεις διοργανώσεις που συμμετέχει ωστόσο απέναντι στους Ιταλούς κατάφερε, κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά κάτοχο αλλά καμία από τις δύο αντιπάλους να μην μπορεί να χτίσει διαφορά. Η πρώτη περίοδο βρήκε τον Άρη και την Αβελίνο ισόπαλους με 12-12 ενώ η ιταλική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (25-27).

Τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2 στα πρώτα δυόμισι λεπτά του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +7 (28-35) ενώ λίγο αργότερα ο Ριτς έκανε το σκορ 30-39. Με τον Αθηναίου να σημειώνει κρίσιμα καλάθι όμως ο Άρης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ ο Γουίβερ μείωσε σε 39-44 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο 33' ο Ενταγιέρ έστειλε και πάλι τους Ιταλούς στο +7 (40-47) ωστόσο η ελληνική ομάδα είχε απαντήσεις. Μπελ και Βον μείωσαν στο 36' σε 49-51 ενώ ένα λεπτό αργότερο ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έφερε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής (52-53). Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Βον με γκολ φάουλ έκανε το 55-55 και στην επόμενη «κίτρινη» επίθεση ο Βασιλόπουλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 57-55.

Οι δύο ομάδες έχασαν διαδοχικές επιθέσεις και ο Ενταγιέ μείωσε σε 57-56 στα 33'' για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση όμως ο Αθηναίου σκόραρε για το 59-56 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς ο Ριτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 6, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3), Πέτγουεϊ 5, Γουίβερ 4, Μπένσον, Μπελ 16 (4).

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ζερίνι 5 (1), Γουέλς 6 (1), Όρτνερ 4, Λονέν 4, Σκραμπ, Φιλιόι 5 (1), Ντερκολέ, Ριτς 16, Ενταγιέ 16.