Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις επιτυχίες με μεγάλη νίκη στην Κωνσταντινούπολη και στην παράταση επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Φενέρμπαχτσε (90-83, κ.α. 75-75) στο... ριμέικ του τελικού της Ευρωλίγκας της περασμένης σεζόν! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «καμπ μπακ» στο ματς για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης επιδεικνύοντας χαρακτήρα νικητή και μεγάλα ψυχικά αποθέματα.

Τον Ολυμπιακό οδήγησαν στη νίκη οι Μπράιν Ρόμπερτς, Γιώργος Πρίντεζης και Γιάνις Στρέλνιεκς, ενώ το «λιθαράκι» τους έβαλαν και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σκόραρε 10 πόντους με μόλις ένα άστοχο σουτ (5/6), ενώ ο Κώστας Παπανικολάου τελείωσε τον αγώνα με 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επιστρέψουν από το -13 του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου (45-32)  και με 12 πόντους με 4/4 τρίποντα του Ρόμπερτς, να προσπεράσουν με 57-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου.Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα αυτή την φορά από τον Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9 (67-58) 6’ και 39’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης. Δεν αντέδρασε, ωστόσο, σωστά στην πίεση της Φενέρμπαχτσε, η οποία με δύο βολές του Γιαν Βέσελι με 8’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου οδήγησε το ματς στην παράταση (75-75).

Παρότι θεωρητικά η ψυχολογία ήταν υπέρ των γηπεδούχων στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» με έξι σερί καλάθια του Πρίντεζη σε διάστημα ενός λεπτού, ξέφυγαν με 87-79, 1’ και 24’’ πριν την λήξη και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75, 83-90.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).