Η Εθνική ομάδα προκρίθηκε στους «16» του 40ου Ευρωμπάσκετ ύστερα από επιβλητική νίκη επί της Πολωνίας (95-77). Η «επίσημη αγαπημένη», που τερμάτισε τέταρτη στον όμιλο του Ελσίνκι, θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (9/9, 21:30) στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης σε νοκ άουτ αγώνα την Λιθουανία, η οποία ήταν πρώτη στον όμιλο του Τελ Αβίβ.

Η Εθνική μετά το πρώτο δεκάλεπτο βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση είχε καλύτερο ρυθμό με «μαέστρο» τον Νικ Καλάθη, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ παράλληλα μοίρασε και 10 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν, επίσης, ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους. Διακρίθηκαν ακόμη οι Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Παπανικολάου και ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος σε 16’ συμμετοχής 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Τα πρώτα οκτώ λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν καθοριστικά για τη νίκη της ελληνικής ομάδας, η οποία με επιμέρους σκορ 21-8 μετέτρεψε το εις βάρος της 29-23 του πρώτου δεκάλεπτου σε 44-37 με 8 πόντους με 2 τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου. Η Εθνική «καθάρισε» τον αγώνα στα τελευταία επτά λεπτά. Με δύο σερί τρίποντα των Καλάθη, Σλούκα ξέφυγε με 80-71 στο 34’ και με άλλα τρία συνεχόμενα τρίποντα σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών από τους Καλάθη, Πρίντεζη και Σλούκα, προηγήθηκε με 93-77, με 44’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας):  Καλάθης 24 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5/6 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ):  Σοκολόφσκι 2, Σελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμόισκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαστζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 (2), Γκίελο, Καρνόφσκι 7.