Η αναμέτρηση είχε αμείωτο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος ενώ διακόπηκε για μία ώρα και δέκα λεπτά στο 33’ αφού οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου. Στην επανέναρξη του αγώνα ο Άρης προσπάθησε ν’ αντεπιτεθεί αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο σωστές επιλογές.

Από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση ήταν ξεκάθαρο το πάθος στις δύο άμυνες και τα λάθη. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 2/3 τρίποντα του Όμηρου Νετζήπογλου (12-7 στο 5'), αλλά σταδιακά το Περιστέρι bwin ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσια στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19).

Οι «κίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, πριν έρθει το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων από το 15' μέχρι το 17' του αγώνα, που έφερε το +6 (32-26) για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Η υπεροχή στα ριμπάουντ (18 έναντι 13) και στα δίποντα (11/17 έναντι 4/13) τη βοήθησαν μάλιστα να μείνει μπροστά μέχρι το ημίχρονο (39-35), με το Περιστέρι bwin να δείχνει ικανό και έτοιμο για τη δεύτερη φετινή νίκη επί του Άρη.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν ξεκινώντας από την άμυνα τους κι «έχτισαν» μία σημαντική διαφορά αφού για πρώτη φορά στο ματς πήγε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Με επιμέρους σκορ 19-10 το Περιστέρι bwin μπήκε μπροστά με +18 (58-45) στο 28’, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Δημήτρη Μωραΐτη.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησαν ν’ ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση και παρά την διακοπή δεν έριξαν τον ρυθμό τους κάνοντας επιμέρους σκορ 22-8 με συνέπεια να μειώσουν στον έναν (70-69) στο 36’. Στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση έγινε ξανά ντέρμπι αλλά το Περιστέρι bwin είχε περισσότερες λύσεις φτάνοντας στην επικράτηση.

δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83.