Με τον πολύπειρο Μιχάλη Κακιούζη «οδηγό» και εξαιρετική άμυνα η ΑΕΝΚ Δημουλάς επιβλήθηκε στο Ζηρίνειο του Απόλλωνα Πάτρας Carna (63-54) και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η Κηφισιά με τον Κακιούζη να κάνει νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι και 13 ριμπάουντ) κυριάρχησε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (41-27) και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (55-41). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, η ΑΕΝΚ Δημουλάς σκόραρε μόνο 8 πόντους, αλλά κράτησε την νίκη χάρις στην πολύ καλή άμυνα της. Από τα «κλειδιά» της νίκης της Κηφισιάς ήταν τα 6 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ, που πήρε από τους «Φρουρούς της Αχαΐας» (10-4).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-27, 55-41, 63-54.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στον Ηλία και την ομάδα της Κηφισιάς που κέρδισαν δίκαια το παιχνίδι. Εμείς είχαμε τεράστιο πρόβλημα με τα αμυντικά μας ριμπάουντ καθώς αν θυμάμαι καλά είχαμε στο ημίχρονο 8 αμυντικά και είχε αντίστοιχα επιθετικά η Κηφισιά. Προσπαθήσαμε με αμυντικό προσανατολισμό στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουμε το παιχνίδι, ήταν πιο ανταγωνιστική η ομάδα, αλλά στην επίθεση δεν μπορούσαμε να πλησιάσουμε με κάποια άστοχα σουτ που είχαμε.Είναι ξεκάθαρο πως η απουσία του Σκορδίλη είναι σημαντική για μας, ενώ είχαμε πρόβλημα και τον Γκάλογουεϊ που δεν ήταν συγκεντρωμένος καθώς είχε πρόταση από ομάδα στην Κορέα. Δεν ξέρω τι θα κάνει η διοίκηση αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει σε μας με αυτή την νοοτροπία και πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε για την επόμενη μέρα. Σίγουρα θέλουμε ενίσχυση κάποιον παικτών. Είναι ξεκάθαρο πως το ροτέισον είναι πολύ μικρό και θα δούμε τη συνέχεια».

Νίκος Αργυρόπουλος (μπασκετμπολίστας Απόλλων Carna): «Ξέραμε ότι πρόκειται να αντιμετωπίσουμε μια πολύ σοβαρή ομάδα που έχει κάνει μεγάλες νίκες και έχει ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα. Ήρθαμε καλά διαβασμένοι αλλά νομίζω ότι δεν μπήκαμε τόσο δυνατά που έπρεπε να μπούμε και σύμφωνα με τις οδηγίες του προπονητή. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί αλλά θεωρώ δεν βρεθήκαμε πολύ παίκτες στην καλύτερη δυνατή μέρα με αποτέλεσμα να μην πλησιάσουμε μέχρι το τέλος. Πρέπει να κρατήσουμε την προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου και να συγκεντρωθούμε στην προσπάθεια για το επόμενο ματς που είναι πολύ σημαντικό για μας. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): ««Η Πάτρα είναι ομάδα που διαβάζει καλά τις καταστάσεις και μένει μέσα στο παιχνίδι. Το είχαμε συζητήσει αυτό με τους παίκτες μου πριν τον αγώνα. Επίσης, έχει παίκτες με ατομικές ικανότητες. Εμείς μετά από δύο σερί νίκες έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι μέσα στο γήπεδό μας. Στο πρώτο μέρος ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και περιορίσαμε όπως θέλαμε την εκτελεστική ικανότητα των Αμερικανών του Απόλλωνα. Στο δεύτερο μέρος ενώ είχαμε την δυνατότητα να ανοίξουμε το ματς ήμασταν απελπιστικά άστοχοι…. Εκτός από τελευταίο 1.30 λεπτό δεν απειληθήκαμε… Κερδίσαμε αυτό το παιχνίδι με κακά ποσοστά. Το σημαντικό βέβαια είναι η νίκη.Η ομάδα παρά τις συνεχόμενες νίκες δεν είναι στο επίπεδο που θέλουμε . Η δουλειά που γίνεται και η διάθεση παικτών που είναι σε υψηλό επίπεδο, είναι σημάδια ότι θα βελτιωθούμε κι άλλο και θα παίξουμε καλύτερο μπάσκετ. Πέρυσι η Πάτρα είχε και πάλι αντίστοιχα προβλήματα, αλλά βρήκε λύσεις. Σε περίπου 1.5 μήνα θα παίξουμε για το Κύπελλο και σίγουρα ο Απόλλωνας θα είναι διαφορετικός».

Γιάννης Ψαθάς (μπασκετμπολίστας της ΑΕΝΚ Δημουλάς) : «Ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι γιατί η Πάτρα έχει πολύ καλές μονάδες και έπρεπε να είμαστε συγκεντρωμένοι να τους κρατήσουμε χαμηλά. Αυτό το αμυντικό ήταν το ένα κομμάτι που μας έδωσε τη νίκη και το δεύτερο ήταν στην επίθεση μας όπου παίξαμε ψύχραιμα και με σωστές επιλογές καθώς η Πάτρα δεν σου δίνει ξεκάθαρο χώρο για το καλάθι».