Η καταστροφική τρίτη περίοδος οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην ήττα από την πρωταθλήτρια Γαλλίας Ελάν Σαλόν (75-61) στην πόλη Σαλόν σιρ Σαονέ για την τέταρτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στη μια νίκη στον Β’ Όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ενώ δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο κορυφαίος σκόρερ του στην συνάντηση με 15 πόντους Ουσμάν Κρουμπάλι τραυματίστηκε στον δεξιό αστράγαλο με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι έχει πάθει διάστρεμμα.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στα τελευταία επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκαν και με οκτώ (39-31) στο 19’ ύστερα από τρίποντο του Μπράντον Τρις και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (41-36). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ελάν Σαλόν, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε συνεχόμενα λάθη και η πρωταθλήτρια Γαλλίας ξέφυγε με 13 (60-47) στο 29’, ύστερα από επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 24-6.

Στο 32’ η διαφορά έφτασε τους 14 (65-51) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κατάφερε έως το τέλος να ανακόψει τον ρυθμό που είχε βρει στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελάν Σαλόν. Κρουμπάλι, Βαγγέλης Μαργαρίτης και Τρις προσπάθησαν περισσότερο για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Σμιθ, Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13, Ζιλέ 6, Καμαρά 13, Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12, Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 10, Κλάσεν, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 , Ζάρας, Κατσίβελης 2 , Τζόουνς 5 (1), Τρις 9.