Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου (75-69). Το Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα και με 9 πόντους του Μίροσλαβ Ραντούλιστα προηγήθηκε με 18-9 3’ και 21’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Απόλλων Carna, ωστόσο, αντέδρασε και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και οδηγώντας τους γηπεδούχους σε λάθη μείωσε σε 22-21 6’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Με 4 πόντους του Ορλάντο Κόουλμαν και τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας προσπέρασε με επιμέρους σκορ 9-3 από την έναρξη της δεύτερης περιόδου με 30-27, δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεκάλεπτου.

Με γκολ φάουλ του Τζος Πέρκινς, ο Απόλλων Carna προηγήθηκε ακόμη και με 6 πόντους (37-31) στο 16’, όμως, το Μαρούσι ανέκαμψε και με 6 πόντους του Αϊζάια Μπρίσκοου και 5 με ένα τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη στο 19’ ήταν μπροστά στο σκορ με 44-41.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνα τους στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου με τους Νικολαΐδη, Γκλεν Κόζι να πετυχαίνουν από 5 πόντους με ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 14 (61-47).

Το Μαρούσι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τους Κόζι, Ραντούλιτσα πρωταγωνιστές στην επίθεση ανέβασε την διαφορά στους 22 (89-67) στο 37’, ενώ η απόσταση των δύο αντιπάλων έφτασε και τους 28 πόντους για τους γηπεδούχους (99-71) λίγο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ο Νικολαΐδης με 19 πόντους με 7/12 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και εκείνος που έδωσε την ώθηση στο Μαρούσι για να ξεφύγει στο σκορ. Από τους «κιτρινόμαυρους» διακρίθηκαν ακόμη ο Κόζι με 18 πόντους και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Μαλίκ Όσμπορν με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73.