Eνα απόγευμα χωρίς άγχος και πίεση πέρασε ο Πανιώνιος ο οποίος επικράτησε με άνεση του Απόλλωνα Πατρών με 79-47 και διεύρυνε ακόμη περισσότερο την απόσταση του από τον τέταρτο της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ.

Οι «κυανέρυθροι» θεμελίωσαν την κυριαρχία τους στην πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας τους βρήκε να προηγούνται με το εμφατικό 31-15, ενώ ανάλογο σενάριο είχε και το τέταρτο δεκάλεπτο, που έληξε με επί μέρους σκορ 24-6! Στο μεσοδιάστημα οι «μελανόλευκοι» προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί, ωστόσο η διαφορά που είχε δημιουργηθεί από την αρχή υπήρξε καταλυτική.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλων με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 31-23, ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποτυπώθηκε το 40-31. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο 948-35), ενώ ο Βλάντιμιρ Πέτροβιτς την «κατέβασε» και πάλι σε μονοψήφια τιμή (50-41). Ακολούθησε το τρίποντο του Λάντον Μίλμπουρν (53-41) που αποτέλεσε το έναυσμα της ολοκληρωτικής επικράτησης του Πανιωνίου, ο οποίος δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να περάσει το φράγμα των 50 πόντων.

Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν μεταξύ άλλων στο υψηλό ποσοστό ευστοχίας τους στα τρίποντα (11/21), σε αντίθεση με τους Πατρινούς που είχαν είχαν μόλις 2/24 από τη γραμμή των 6μ.75. Επίσης ο Πανιώνιος πλειοδότησε στα ριμπάουντ 943-32) και στις ασίστ (14-8), ενώ οι δυο ομάδες υπέπεσαν συνολικά σε 29 (14+15) λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 9-16, 15-10, 24-6