Ο 31χρονος Γκραντ πέτυχε 15 πόντους με 5/5 βολές, 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα και έδωσε 8 ασίστ σε περίπου 23’ συμμετοχής.

Οι «πράσινοι», επίσης, ήταν πολύ καλοί στο τρανζίσιον πετυχαίνοντας 25 πόντους από λάθη των γηπεδούχων έναντι 12 που δέχθηκαν. Οι δύο αντίπαλοι τελείωσαν το ματς με υψηλό αριθμό ασίστ, 24 η «ομάδα του τριφυλλιού» και 21 ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι 2’ και 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου που ο ΠΑΟΚ mateco με καλάθι του Μαρκίς Τάουνς μείωσε σε 57-55. Στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός AKTOR με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Κώστα Σλούκα και ένα τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ξέφυγε με 64-58.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε την τελευταία περίοδο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σλούκα (67-58). Με καλάθι και τρίποντο του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε την διαφορά στους 15 (78-63) με 4’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ναν στην άμυνα των γηπεδούχων έκανε το σκορ 81-66, 3’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στην μέγιστη τιμή των 18 πόντων (84-66) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους με 2 τρίποντα και ο Ναν ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ διακρίθηκαν ακόμη από τους νικητές.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησαν περισσότερο ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ και ο Μίκαλ Μίχαλακ με 14 πόντους με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89.

Εργκίν Αταμάν (προπονητής Παναθηναϊκού AKTOR): «Ο ΠΑΟΚ βρήκε τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και μας δυσκόλεψε. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τον τρόπο που παίζαμε, κυρίως στην επίθεση. Δεν μπορέσαμε να ανοίξουμε τη διαφορά όσο θα θέλαμε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκαμε πόντους από τους σκόρερ μας και πήραμε τη νίκη».

Για το γεγονός ότι παίζουν συνεχόμενα όλη τη χρονιά: «Όλες οι ομοσπονδίες και οι διοργανώσεις προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάσταση. Είναι μία κατάσταση που δεν μπορούμε να βρούμε λύση. Είναι κάτι που αφορά παγκοσμίως. Στο ελληνικό πρωτάθλημα είναι μόνο 12 ομάδες και είναι πι οβατό το θέμα. Αν κοιτάξετε το καλεντάρι θα δείτε ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια. Στους παίκτες απομένει ένα δίμηνο για να ξεκουραστούν αν συμπεριλάβουμε και τις υποχρεώσεις για τις Εθνικές ομάδες».

Για το αν ξέρει ή θυμάται κάτι από τις «χρυσές» εποχές του ΠΑΟΚ: «Συγχαρητήρια στον οργανισμό ΠΑΟΚ, γιατί είναι πολύ σημαντικό να σεβόμαστε την ιστορία του κλαμπ και να μην την ξεχνάς. Θυμάμαι ότι ο ΠΑΟΚ ήταν ένα από τα πιο σημαντικά κλαμπ στην Ευρώπη και πραγματικά ήταν κάτι που μου άρεσε. Πιστεύω η ελληνική πολιτεία πρέπει να επενδύσει στις εγκαταστάσεις και τα γήπεδα του μπάσκετ. Η εκδήλωση ήταν πολύ ωραία για τον ΠΑΟΚ».

Στάθης Νεραντζάκης (προπονητής ΠΑΟΚ mateco): «Καταρχάς θα ήθελα να αναφερθώ στο σημερινό γεγονός. Μία μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ και πολύ σημαντικό το γεγονός ότι ο σύλλογος δεν ξεχνά το παρελθόν και τιμά αυτούς που ίδρωσαν τη φανέλα. Είναι μια ιδιαίτερη στιγμή ακόμη και για εμάς, που λάβαμε μέρος σαν παρουσία στην τωρινή ομάδα.

Εξαρχής ξέραμε ότι παίζαμε με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, που είναι στις 4-5 καλύτερες της EuroLeague. Γνωρίζαμε ότι θα είναι παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων. Πληγωθήκαμε μέσα από το ζωγραφιστό, οι αντίπαλοι είχαν 11/15. Το συζητήσαμε μέσα στα αποδυτήρια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ποιότητα του αντιπάλου είναι γνωστή. Περιμέναμε τα μεγάλα καλάθια, αλλά δεν αμυνθήκαμε όπως θα έπρεπε και «άνοιξε» η διαφορά. Κλείνουμε πάνω από δύο μήνες χωρίς νίκη. Αυτό είναι προβληματικό από την ψυχολογία των παικτών, γιατί όταν κάτι πάει στραβά, κλεινόμαστε στον εαυτό μας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δείξαμε κάποια αντίδραση και δεν τα παρατήσαμε, αν και έγινε στο τέταρτο. Θέλουμε να διεκδικήσουμε μία νίκη για να ανέβει η ψυχολογία».

Για την ευστοχία των τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο και την αστοχία στο δεύτερο: «Η ομάδα δεν έχει καθαρό σουτέρ. Προσπαθούμε να βρούμε σουτ από την περίμετρο, ανοίγοντας τον διάδρομο. Στο δεύτερο ημίχρονο, μίλησε η ποιότητα του αντιπάλου και η αντίδραση. Έγιναν πολλά σουτ στο τέλος του χρόνου αρκετά βεβιασμένα. Έχουμε καιρό να δούμε επτά τρίποντα σε ένα ημίχρονο και πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτό».
 Για το πώς θα δοθεί κίνητρο στους παίκτες: «Προσπαθώ να δώσω κίνητρο στους παίκτες κάθε μέρα, γιατί στο τέλος αυτό είναι που θα μετρήσει. Δεν έχει σημασία πώς ξεκινάς μέσα στη σεζόν, αλλά το πώς τελειώνεις. Αυτό προσπαθούμε να δώσουμε στους παίκτες όλοι.

Το ότι δεν μπήκαμε στην εξάδα δεν συνάδει με την ιστορία της ομάδας. Πρέπει να παλέψουμε για να φτάσουμε στην 7η θέση. Αυτός είναι ο στόχος από δω και πέρα».

Για το αν θα δούμε τον Μίχαλακ ξανά στη θέση «ένα»:  «Ο Μίχαλακ είναι για εμένα «3», αλλά παίζει στη θέση «2». Χρησιμοποιούμε τα «όπλα» που έχουμε για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε. Αναγκαστήκαμε να βάλουμε τον Μίχαλ σε θέση χειριστή. Αυτά είναι σπαζοκεφαλιές και πρέπει να τις λύσουμε εμείς για να πάρουμε από τον καθένα ό,τι καλύτερο γίνεται».

Πριν την έναρξη της συνάντησης η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco για την συμπλήρωση 30 ετών από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κόρατς της σεζόν 1993-94 τίμησε τον τότε πρόεδρο, κ. Απόστολο Οικονομίδη, τον προπονητή κ. Σούλη Μαρκόπουλο, τον έφορο κ. Άγγελο Μιχόπουλο και τους αθλητές της ομάδας, έδωσαν το «παρών» οι Μπάνε Πρέλεβιτς, Νίκος Μπουντούρης, Γιώργος Μπαλογιάννης, Αχιλλέας Μαματζιόλας, Χρήστος Τσέκος και Γιώργος Βαλαβανίδης.