Στην 5η ήττα του σε έξι αγώνες του Basketball Champions League υποχρεώθηκε ο ΠΑΟΚ. Έχασε στη Λιθουανία από τη Νεπτούνας με 82-69, εξαιτίας της αρνητικής πρώτης περιόδου όταν βρέθηκε πίσω με 20 πόντους. Το -26 του 25΄ έγινε -10 στο 36΄ αλλά η ελληνική ομάδα δεν απέφυγε την ήττα ενώ έχασε με τραυματισμό τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και τον Λάκι Τζόουνς.

Η εκκίνηση του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι ήταν εφιαλτική. Διαδοχικά λάθη απέναντι στην πιεστική άμυνα των Λιθουανών που ήταν «ζεστοί» και επιθετικά (10/14 σουτ στην πρώτη περίοδο) και η διαφορά έφυγε πολύ γρήγορα από τον έλεγχο του. 19-4 στο 7΄, 28-6 στο 9΄ και 29-9 στο τέλος του δεκαλέπτου έβαλαν τον ΠΑΟΚ από νωρίς σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Ο Δικέφαλος χάρη στον Τσόχλα και τον Χρυσικόπουλο (12 και εννιά πόντοι αντίστοιχα στο τέλος του ημιχρόνου) έδειξε καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση όμως ήταν αδύνατο να περιορίσει την επιθετική δράση των γηπεδούχων που συνέχισαν να είναι εύστοχοι. Έβγαλε άμυνες, όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους 15 (47-32) και στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν πίσω με 19 (51-32). Νωρίτερα έχασε και τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτη που υπέστη εξάρθρωση στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού χεριού του.

Η εικόνα του αγώνα δεν ήταν διαφορετική στην 3η περίοδο. Ο Τσόχλας που έδινε λύσεις στην επίθεση φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ στα μισά της και το καλάθι ήταν δύσκολη υπόθεση για την ελληνική ομάδα που είδε τη Νεπτούνας να ξεφεύγει με 26 στο 25΄ (61-35). Το σερί 15-9 του ΠΑΟΚ, μείωσε κάπως την απόσταση των δύο ομάδων (68-50 στο 30΄).

Ο Δικέφαλος συνέχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, μειώνοντας μέχρι τους 10 (72-62 στο 36΄) όμως δυο άστοχα ελεύθερα τρίποντα από τον Κόνιαρη και τον Κατσίβελη, δεν του επέτρεψαν να γίνει περισσότερο απειλητικός και τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μάκσβιτις): Παλάσιος 16, Τζόνσον 2, Κισιέλιους, Γκιρτζιούνας 7, Ντελινικάιτις 8 (2), Σεϊμπούτις 17, Ζελιόνις 7 (1), Γκαλντίκας 6, Μπελιάουσκας, Μπουτκεβίτσιους 19 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 14 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (1), Κατσίβελης 2, Τζόουνς 7, Τρις 2.