Ο Ολυμπιακός νίκησε (71-62) για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο ΣΕΦ τη Ρεάλ ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον πάει στη Μαδρίτη για τη νίκη-πρόκριση και στο φετινό Final-4.

Λίγη ώρα μετά από τον Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή νικώντας και πάλι τη Ρεάλ Μαδρίτης φέρνοντας έτσι τη σειρά των προημιτελικών στο 2-2 και πάει την ερχόμενη Παρασκευή (25/4, 21:45) στην Ισπανία για να σφραγίσει την πρόκριση.

Με τη συνταγή του τρίτου παιχνιδιού, ενέργεια στην άμυνα και με τον Ντάνστον να είναι και πάλι ο απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, ο Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο τη Ρεάλ, που στην τελευταία περίοδο δεν απείλησε επί της ουσίας καθόλου. Παράλληλα ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε ακόμα τον Λοτζέσκι να δίνει σημαντικές επιθετικές βοήθειες αλλά και τον Κόλινς να είναι το «κλειδί» στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι (10-16 στο 8’) αλλά για το επόμενο ενιάλεπτο έμειναν δίχως καλάθι εντός παιδιάς. Σκόραραν μόνο με βολές τη στιγμή που ολο Ολυμπιακός είχε ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αποτέλεσμα ήταν να τρέξει ένα επιμέρους 22-5 και να προηγηθεί με 32-21 πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 37-30.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Λάσο, κυρίως χάρη σε προσωπικές ενέργειες ροκάνισαν τη διαφορά ενώ λίγο πριν από την εκπνοή του δεκαλέπτου, ισοφάρισαν σε 47-47.

Μέχρι εκεί όμως. Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην τελευταία περίοδο. Ντάνστον και Λοτζέσκι «ξεκλείδωσαν» την αντίπαλη άμυνα και παρά τις 10 χαμένες βολές, ο Ολυμπιακός έφθασε στην επικράτησε με 71-62 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-30, 49-47, 71-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 13 (9ριμπ.), Σπανούλης 12 (2τρ., 7ασ.), Παπαπέτρου 7 (1), Σλούκας, Κόλλινς 2, Σίμμονς 2, Πρίντεζης 10 (2), Μάντζαρης 10, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 18 (3), Ρέγιες 4, Ντίεθ, Μίροτιτς 9, Ροντρίγκεθ 2, Κάρολ, Ντάρντεν 10 (2), Γιουλ 4, Μπουρούσης 8, Σλότερ 5, Μεϊρί 2.