Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη που με «όπλο» την αμυντική του παρουσία επικράτησε με 70-56 του Απόλλωνα Oscar στη Θεσσαλονίκη για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Με αυτή τους τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν τους Πατρινούς στον βαθμολογικό πίνακα καθώς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-6 τη στιγμή που ο Απόλλων Oscar υποχώρησε στο 4-8 μετρώντας πέντε ήττες σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Ο Άρης δέχθηκε μόλις 56 πόντους από τον Απόλλωνα των 72 πόντων μ.ό. στην επίθεσή του ως τώρα, με τη συγκεκριμένη επίδοση να είναι η καλύτερη της ομάδας στη φετινή σεζόν. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα για τους Πατρινούς.

Ο Τζέιμς Κέλι με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που είχε ακόμη τον Όλιβερ Χάνλαν με 18 πόντους και τον Ζίριους Ουίλιαμς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Νίκος Βετούλας είδε τον Τρε ΜακΛιν στο ντεμπούτο του να έχει 12 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Γιώργο Τσαλμπούρη 12 πόντους με τους δύο παίκτες όμως να τελειώνουν μαζί με 6/21 σουτ και συνολικά την ομάδα του να έχει 19/51 εντός παιδιάς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Άρη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης όμως μετά το αρχικό 2-6 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 13-6 με σερί 11-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα νε 19-15. Ο Άρης προηγήθηκε και με 24-15 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου όμως ο Απόλλων Oscar κατάφερε να μειώσει με τους Τσαλμπούρη και ΜακΛίν σε 26-24. Ο Δίπλαρος έκανε το σκορ 32-30 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Άρης με τους Ουίλιαμς και Χάνλαν άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο 39-30 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Το τρίποντο του Νετζίπογλου στο 22' έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με τον νεαρό να κάνει το 44-32, ενώ ο Άρης προηγήθηκε και με 46-32. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν το σκορ ο Άρης ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +10 καθώς προηγήθηκε με 56-46. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν την καλή αμυντική τους παρουσία και στην  τέταρτη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό πως δέχθηκαν μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς από τον Απόλλωνα Oscar. Ο Δίπλαρος με 4/4 σερί βολές μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 64-54 στο 37' όμως ο Χάνλαν με πέντε δικούς του πόντους έγραψε το 69-54 και «κλείδωσε» τη νίκη του Άρη που ήρθε με σκορ 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56.