Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός είναι δεδομένα δεύτερος ενόψει πλέι οφ, ενώ ο Κολοσσός H Hotels θα καταλάβει είτε την 7η είτε την 8η θέση, υπερτερώντας στην ισοβαθμία του Αρη, με τον οποίο βρίσκονται μαζί στους 31 βαθμούς. Αυτά τα δεδομένα κάνουν ορατό το ενδεχόμενο οι δύο σημερινοί αντίπαλοι να τεθούν αντιμέτωποι και στον πρώτο γύρο της post season.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε τους 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε να σκοράρουν, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ολοκληρώνει με 16 πόντους, τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 15 και τους Μάριους Γκριγκόνις και Πάρις Λι από 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους του Ηλία Παπαθεοδώρου, που σούταραν μόλις με 19% πίσω από τα 6,75μ., ο Μάικλ Ντίξον είχε 12 πόντους και ακολούθησαν οι Λίνος Χρυσικόπουλος, Γιανίκ Μορεϊρά και Μαρκίς Τιγκ με 8.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-10), ο Παναθηναϊκός άνοιξε τον ρυθμό και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων με το σκορ 10-23. Με τον Πάρις Λι να ευστοχεί σε τρία διαδοχικά τρίποντα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 12-36 στο 14'. Οι παίκτες του Κολοσσού H Hotels έφταναν με δυσκολία στο καλάθι με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να συντηρήσουν αλλά και να αυξήσουν το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 52-29 υπέρ τους.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και του σκορ με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη επιθετική αιχμή. Με ένα σερί 11-0 οι «πράσινοι» έφτασαν στο +35 στο 28' με τον Γουίλιαμς να κάνει το σκορ 68-33 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-40. Ο Κολοσσός Η Hotels κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 78-53 όμως ένα νέο σερί 12-0 του Παναθηναϊκού με τον Γκριγκόνις να σκοράρει πίσω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 53-90 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Στο 38' ο Δημήτρης Αγραβάνης έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +39 με το σκορ 55-94, ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 96-59.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96.

Χρήστος Σερέλης (Παναθηναϊκός): «Σήμερα ήμασταν πραγματικά πολύ σοβαροί. Έτσι όπως είχαμε ζητήσει από τους παίκτες να είναι, κυρίως αμυντικά. Είχαμε δύο παιχνίδια εκτός έδρας, στα οποία δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι και είχαμε κάνει αρκετά λάθη στην άμυνα. Αλλά, σήμερα πραγματικά αυτό που έδωσε τη διαφορά στο παιχνίδι ήταν ο τρόπος που παίξαμε άμυνα για 40 λεπτά. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, αυτός είναι ο τρόπος. Αυτό είναι το κλειδί, για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις και να κάνουμε κάποιες συνεχόμενες νίκες που χρειαζόμαστε για το πρωτάθλημα».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (Κολοσσός H Hotels): «Είχαμε πολύ λάθος προσέγγιση για το παιχνίδι, ήταν ξεκάθαρο αυτό, από την αρχή ως το τέλος. Ήμασταν πολύ νωθροί σ’ όλα τα επίπεδα και κάναμε μία πάρα πολύ κακή εμφάνιση. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του».