Οι «κυανοκίτρινοι» με πρώτο σκόρερ τον Νίκο Χουγκάζ που είχε 18 πόντους με 5/5 τρίποντα απείλησαν τους γηπεδούχους και στο 28’ προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (67-57), ενώ νωρίτερα στο 16’ είχαν βρεθεί στο +12 με 43-31.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 και με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ τελείωσε την τρίτη περίοδο σε απόσταση τριών πόντων (67-64) από το Περιστέρι bwin.

Με τον Μόουζες Ράιτ στο «πέντε» αντί του Μουσταφά Φαλ και τον Κώστα Παπανικολάου σε θέση «τέσσερα», οι «ερυθρόλευκοι» πιο ευέλικτοι και αθλητικοί συνέχισαν την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο.

Με κάρφωμα του Ράιτ και τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 69-67, 8’ και 45’’ πριν την λήξη του ματς, ολοκληρώνοντας σερί 12-0. Με πέντε σερί πόντους του Γκος και καλάθι του Ράιτ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 7 (76-69) με 5’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Το τρίποντο του Γκος (81-74 στο 37’) και το καλάθι του ΜακΚίσικ που ακολούθησε 2’ και 50’’ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (83-74) «σφράγισαν» την επικράτηση του Ολυμπιακού.

Εκτός από τον Γκος, από τους «ερυθρόλευκους» διακρίθηκαν ακόμη ο Γουόκαπ, που σκόραρε 10 πόντους με 3/4 σουτ εντός πεδιάς, ο Ράιτ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και ο Φαλ ο οποίος σκόραρε 10 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Από το Περιστέρι bwin ξεχώρισε εκτός από τον Χουγκάζ, ο Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 6/10 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83.