Το ματς ήταν από την αρχή ανταγωνιστικό. Οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Ραντούλιτσα και τρίποντο του Γκλεν Κόζι (7’’ πριν την λήξη) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (43-37).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο σερί καλάθια του Ραντούλιτσα και το Μαρούσι ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (47-37 στο 21’). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο και λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου προηγήθηκαν με 12 (60-48).

Ο Άρης Midea με επιμέρους σκορ 8-2 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου μείωσε στους 4 (62-58), όμως, το Μαρούσι επέστρεψε γρήγορα στην καλή άμυνα, απάντησε με σερί 5-0 που άρχισε με γκολ φάουλ του Αλέξανδρου Νικολαΐδη και προηγήθηκε με 9 (69-60) με 3’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Κόζι ουσιαστικά… σφράγισε την επικράτηση της ομάδας του βορείου προαστίου με καλάθι που πέτυχε (71-63) 1’ και 22’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Το Μαρούσι έφτασε στη νίκη παρά τις 10 χαμένες βολές (17/27) και τα 7 παραπάνω λάθη (18-11).

Εκτός από τον Ραντούλιτσα, διακρίθηκαν, επίσης ο Ρόμπερτ Γούνταρντ, που είχε 10 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Σακούρ Τζούστον ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε για τους γηπεδούχους 18 πόντους και 6 ασίστ, αλλά με 1/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-43, 50-60, 67-73.