Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Κένταλ Σμιθ με 31 πόντους και εννέα ασίστ ενώ από το Λαύριο Megabolt οι Φλαγκ και Λάντζεβάιν είχαν από 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό στην εκκίνηση του αγώνα, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει πολλά από πολλούς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν, έτσι, το προβάδισμα (27-22 στο 10') ενώ οι γηπεδούχοι με αιχμή τον Σίριλ Λάντζεβαϊν (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ στο ημίχρονο) προσπαθούσαν να μείνουν μέσα στο ματς. Ο Κολοσσός H Hotels είχε απαντήσεις στα προβλήματα των παικτών του Γιώργου Λημνιάτη με συνέπεια να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (46-41).

Μετά από την ανάπαυλα, ο Κολοσσός δεν έδωσε πολλά περιθώρια στο Λαύριο να πιστέψει πως μπορεί να πάρει τη νίκη. Τα εντυπωσιακά νούμερα του Κένταλ Σμιθ και η πληθωρική εμφάνιση του Χάρη Γιαννόπουλου αρκούσαν άλλωστε προκειμένου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μείνει μπροστά με διαφορά ασφαλείας και να πάρει, εν τέλει, τη νίκη που τη φέρνει στην έβδομη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 41-46, 65-74, 83-97.