Με όπλο την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης Midea, βρήκε τις λύσεις απέναντι στο Λαύριο Megabolt επικρατώντας με 84-60 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς που δέχθηκαν μόλις 22 πόντους στο δεύτερο μέρος, ολοκλήρωσαν στην 5η θέση έχοντας εξασφαλίσει μία θέση στο Top-6 της δεύτερη φάσης του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά το Λαύριο Megabolt θα συμμετάσχει στα Play Outs ωστόσο θα πρέπει να περιμένει και τα παιχνίδια της Κυριακής ώστε να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει.

Ο Μπλούμπεργκς με 18 πόντους και οι Τολιόπουλος και Χάρελ με 16 και 14 αντίστοιχα, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που τελείωσαν με 43 ριμπάουντ και 12/33 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά ο Καστανέδα με 17 πόντους και ο Θόρντον με 14 ξεχώρισαν για το Λαύριο Megabolt που είχε 18 λάθη.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Άρη Midea στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους και με αιχμές τους Καστανέδα και Θόρντον κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά και προσπέρασαν με 8-10 στο πεντάλεπτο έχοντας τρέξει σερί 7-0. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το Λαύριο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20 όμως ο Άρης Midea γρήγορα προσπέρασε και προηγήθηκε με 29-25 με τρίποντο του Μπλούμπεργκς. Με δύο μικρά σερί 5-0 το Λαύριο Megabolt πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ μνε 35-32 , ενώ το τρίποντο του Μουράτου έστειλε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στα αποδυτήρια με 38-38.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την άμυνα του Άρη Midea να σφίγγει και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο καλάθι. Τα τρίποντα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου έκαναν το 48-40 για τους «κιτρινόμαυρους» ενώ συνεχίζοντας να σκοράρουν πίσω από τα 6,75μ. με τους Χάρελ και Μπλούμπεργκς ξέφυγαν με 62-47 στο 30', με το Λαύριο Megabolt να έχει σημειώσει μόλις 9 πόντους. Μετά από το 64-48 με καλάθι του Μπλούμπεργκς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά (64-53) όμως ο Άρης Midea απάντησε με ένα σερί 10-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με +21 (74-53) και ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη. Η διαφορά ανέβηκε και στο +25 (82-57) πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60.