Ο πατέρας και «δάσκαλος» Σούλης Μαρκόπουλος νίκησε τον γιό και «μαθητή» Χάρη Μαρκόπουλο, στον Αγώνα της Εβδομάδας για την 4η αγωνιστικής της Basket League ΣΚΑΡΤΣ ΠΑΟΚ – Κόροιβος (84-71).

Πρωταγωνιστές της νίκης του «Δικεφάλου» στο «Παλατάκι» ήταν ο Απόλλων Τσόχλας, που σκόραρε 17 πόντους με 3/6 τρίποντα και έδωσε 3 ασίστ και ο Γιώργος Δέδας, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 4/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Η ευστοχία από το τρίποντο ήταν η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων στον σημερινό αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε 11/24, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 4/22.

Με τον Δέδα να «εκτελεί» έξω από τα 6,75 μέτρα και τον Τζούλιαν Βον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες ο «Δικέφαλος» τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με διψήφια υπέρ του διαφορά (46-32).Ο Κόροιβος ανέβασε την πίεση στην άμυνα του στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Ρομπ Λόουερι, Σάσα Βασίλιεβιτς μείωσε στους 7 (59-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αμυντικά, ο Απόλλων Τσόχλας πέτυχε καθοριστικούς πόντους και με την συμπαράσταση των Γιώργου Δέδα, Χρήστου Σαλούστρο, οδήγησε τον «Δικέφαλο» στην νίκη. Με καλάθι του Τσόχλα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-60 στο 35’ και με τρίποντο του Δέδα με 12 (74-62) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-32, 59-52, 84-71.

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Eίναι ευχάριστο που είμαστε με οικεία πρόσωπα. Θέλαμε να κάνουμε μια δυνατή προσπάθεια σήμερα. Για 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν έξω από αυτό που θέλαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα. Φτάσαμε το ματς σε οριακό σημείο, εκεί κάναμε κακές επιλογές και δώσαμε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει την διαφορά και να κερδίσεις. Οδηγήσαμε τον ΠΑΟΚ σε 15 λάθη, αλλά δεν βρήκαμε λύσεις από το τρίποντο. Κι αν δεν βάζεις τρίποντα, δεν κερδίζεις.

Ο ΠΑΟΚ έχει κρατήσει τον κορμό του απλώς έχει παίκτες με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είναι πιο ισορροπημένος σε ρακέτα και περιφέρεια. Ο ΠΑΟΚ νομίζω φέτος είναι πιο καλά σε σχέση με αυτό που ήμασταν εμείς πέρυσι.

Είναι περίεργο συναίσθημα να επιστρέφεις στο «Παλατάκι» αλλά από την στιγμή που ξεκινά το τζάμπολ όλα τελειώνουν. Θέλαμε να βάλουμε δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Κάποιες στιγμές τα καταφέραμε, κάποιες άλλες όχι. Εμείς πρέπει τώρα να αλλάξουμε την ψυχολογία μας και να κοιτάξουμε μπροστά.

Λίγο πολύ ο Σούλης Μαρκόπουλος ήξερε πώς θα παίξαμε και εμείς προσπαθούσαμε να βγάλουμε κάποιους παίκτες έξω από το παιχνίδι. Εγώ κοιτάω την ομάδα, όχι τον αντίπαλο κόουτς».

Μιχάλης Γιαννακίδης (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Ξέραμε πως είναι δύσκολο το ματς. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα, το έδειξε στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Όταν φτάσαμε στους επτά πόντους, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τα καλάθια και πήρε τα πάνω του. Έχουμε κάνει κάποιες καλές εμφανίσεις αλλά δεν πήραμε τα αποτελέσματα. Πρέπει να παίρνουμε και τα αποτελέσματα».

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν δύσκολο και ιδιαίτερο ματς. Προερχόμασταν από μια κακή εμφάνιση και παίξαμε με έναν αντίπαλο που είχε δυνατά χαρακτηριστικά. Σε σύγκριση ασίστ με λάθη, είναι στην τρίτη θέση, έχει καλές επιλογές και μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα από το τρίποντο. Δεν έχει αφήσει κανένα ματς και το ίδιο έκανε και σήμερα. Ήξερε ο κόουτς πώς παίζουμε αλλά και εμείς πώς παίζει περίπου ο Κόροιβος. Οι παίκτες μας βρήκαν ελεύθερα σουτ και ο Απόλλων Τσόχλας έβαλε κάποια δύσκολα καλάθια και μπορέσαμε να ξεκολλήσουμε.

Ο Χάρης Μαρκόπουλος πήγε σε μια ομάδα Α1 και είναι λογικό να είμαστε αντίπαλοι. Είναι μια εξέλιξη σίγουρα... Τα συναισθήματα που αισθάνεται ο κάθε άνθρωπος είναι ιδιαίτερα. Αλλά αισθάνομαι εγώ, άλλα εσείς. Αυτά τα συναισθήματα δεν μπορούν να εκφραστούν. Το τι αισθάνεται ο γονέας για το παιδί, μπορεί να τα καταλάβει όποιος γίνεται γονέας. Ο κόουτς έκανε κάποιες εκπλήξεις στο ματς.

Η λέξη βαριά για την ήττα από την Λοκομοτίβ δεν αρμόζει. Η κάθε ήττα είναι ήττα. Δηλαδή αν χάναμε με ένα καλάθι, τι θα κάναμε; Θα χτυπούσαμε το κεφάλι μας... Σε κάθε ήττα μπορείς να μαθαίνεις».

Απόλλων Τσόχλας (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί προερχόμασταν από ήττα και είχαμε απέναντι μας μια αξιόμαχη ομάδα. Δεν μας άφησε να ξεφύγουμε και να έχουμε εύκολο βράδυ και επειδή ήμασταν συγκεντρωμένοι στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε την νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό μας ότι είμαστε ομάδα με πλουραλισμό και κάθε φορά πρέπει να βγαίνει κάποιος μπροστά σε επίθεση και άμυνα.

Την δουλειά την έκαναν όλα τα παιδιά, όχι μόνο εγώ. Σίγουρα σε μια δεύτερη χρονιά σε μια ομάδα, έχεις περισσότερο αυτοπεποίθηση.

Νιώθουμε την πίεση των συνεχόμενων αγώνων. Ελπίζω και μετά τον Δεκέμβρη να έχουμε δύο ματς. Γι' αυτό χτίστηκε η ομάδα για να αντέχει στην κούραση».