Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι «πράσινοι»… πάτησαν γκάζι.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με δύο σερί τρίποντα των Μάριους Γκριγκόνις, Λούκα Βιλντόζα και ένα καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ και ανέβασε την διαφορά στους 12 (29-17) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Με τον Γκριγκόνις «ζεστό», να πετυχαίνει ακόμη δύο τρίποντα και ένα καλάθι, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 16 (42-26) 3’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, του Δημήτρη Μωραΐτη αυτή την φορά ανέβασε την διαφορά στο 19’ στους 22 και έκανε το σκορ 49-27, που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό AKTOR στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 30-12.

Η διαφορά για την «ομάδα του τριφυλλιού» έφτασε μέχρι και τους 38 πόντους, με 3’ και 54’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης με τρίποντο του Μωραΐτη (91-53).

Ο Μωραΐτης ήταν εκ των κορυφαίων του Παναθηναϊκού AKTOR με 12 πόντους με 4/6 τρίποντα. Ο Γκριγκόνις με τους 11 πόντους που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο έδωσε την ώθηση στους «πράσινους» για την άνετη επικράτηση τους.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους και απόλυτη ευστοχία (4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα).

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ σκόραρε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα και ήταν ο δεύτερος σκόρερ των νικητών. Ο Κέντρικ Ναν είχε, επίσης, 12 πόντους, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Έξι ασίστ μοίρασε ο Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος είχε και εκείνος διψήφιο αριθμό πόντων με 10.

Ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους και ο Τζορτζ Πάπας με 13 με 3/6 τρίποντα προσπάθησαν περισσότερο από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62.