Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ και αλλάζοντας πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 85-67 για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» που μετρούν τρεις διαδοχικές νίκες, βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-10, έξι αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της φετινής σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Γάλλους. Είχε χαμηλά ποσοστά σε σουτ και δημιουργία και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Μετά από το 20-14 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, είδε τους Γάλλους να τρέχουν σερί 9-0 και να προσπερνούν με 23-20 στο 12'. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα όμως πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή και το σκορ 38-36.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων. Στην επιθετική εξίσωση του Παναθηναϊκού AKTOR, δίπλα στον Σλούκα και τον Λεσόρ, προστέθηκαν οι Γκραντ και Γκριγκόνις και σταδιακά η ομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Έχτισαν διαφορά ασφαλείας, που έγινε διψήφια στο 29' όταν ο Γκριγκόνις έκανε το σκορ 59-48. Δύο τρίποντα του Ντε Κολό έβαλαν και πάλι τη Βιλερμάν στο παιχνίδι, με τον Γάλλο να μειώνει σε 61-55 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Τα τρίποντα όμως από τους Σλούκα και Γκραντ, αλλά και ο Λεσόρ κράτησαν τον Παναθηναϊκό AKTOR σε θέση ισχύος ενώ αύξησαν και τη διαφορά με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν με 74-57 στο 37'. Ο Τζάκσον προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, μειώνοντας σε 74-63, όμως και πάλι οι περιφερειακοί και ιδιαίτερα οι Γκραντ και Ναν, με τρίποντα, έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 83-65 και να φτάσει στη νίκη με 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 14 (3), Παπαπέτρου, Γκραντ 21 (3), Ναν 10 (2) , Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 14 (2), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 3, Μαντζούκας.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Τόμας 7, Καχούντι, Λοβέρν 11 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 3 (1), Τζάκσον 4, Ντε Κολό 15 (1), Λάιτι 3 (1), Εντιαγέ 6, Γιάκοβ 10.