Πράσινο έπος και πέμπτο ματς

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-72 στον τέταρτο προημιτελικό της Ευρωλίγκα, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και τα πάντα πλέον θα κριθούν στην Μόσχα όπου θα γίνει το πέμπτο ματς της σειράς.

Το τρίποντο του Φώτση περίπου  στα 40 δευτερόλεπτα της παράτασης συν δύο ελεύθερες βολές του Δημήτρη Διαμαντίδη στα 8 δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το 73-71. Ο Σόνι Γουίμς στη συνέχεια έχασε τη μία βολή, οι πράσινοι δεν εξασφάλισαν το ριμπάουντ, αλλά στην επαναφορά ο Γουίμς έκανε λάθος (πάτησε γραμμή) και το 73-72 παρέμεινε ως τελικό σκορ.

Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα καθώς  προηγήθηκε με 63-54 στο 37’ ωστόσο ο Γουίμς έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 63-62. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς κέρδισε φάουλ, 2,9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ευστόχησε στη μία βολή αλλά αυτή ήταν η… δεύτερη.

Έτσι οι Μοσχοβίτες είχαν την τελευταία επίθεση, ο Φριντζόν πέτυχε το δίποντο, ισοφάρισε σε 64-64 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε σε 21-10 χάρις στην καλή αντίδραση του εναντίον ζώνης και τον οίστρο του Μασιούλις. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ΤΣΣΚΑ βελτιώθηκε αμυντικά, αλλά και πέρασε την μπάλα μέσα στην ρακέτα με συνέπεια να προηγηθεί με  38-32 στο 18’ χάρη σε γκολ-φάουλ του Καούν.  Οι πράσινοι με σερί 5-0 διαμόρφωσαν το  38-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έριξε στο τραπέζι τον άσσο του Μαυροκεφαλίδη. Ο Ελληνας σέντερ με οκτώ συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα με 61-54 στην ομάδα του Αλβέρτη.  Ακολούθησε ένα φοβερό κάρφωμα του Γκιστ για το 63-54 και εκεί πήρε το όπλο του ο Γουίμς και το ματς πήγε στην παράταση όπου οι Ρώσοι προηγήθηκαν με  71-68 στα 47 δευτερόλεπτα, αλλά τελευταίοι μίλησαν οι Φώτσης και τον Διαμαντίδης. .

Το τελευταίο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Παρασκευή (25/4).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64 (κ.α.), 73-72.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8 (2), Ούκιτς 3, Λάσμε 14 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6 (1 τριπ., 6 ασισ.), Γκιστ 12 (1), Ματσιούλις 15 (3), Ράιτ.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 15 (3), Φριντζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Πάργκο 5 (1), Κρίστιτς 1, Γουίμς 14 (2), Βοροντσέβιτς 5 (1), Καούν 11 (6 ριμπ.), Κριάπα 2, Χάινς 2.