Ο ΠΑΟΚ mateco βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους τρία λεπτά πριν από το φινάλε, έκανε την ολική επιστροφή παίρνοντας προβάδισμα με επιμέρους 13-1, όμως δέχθηκε καλάθι σε «νεκρό» χρόνο με τη Νίμπουρκ να φεύγει με τη νίκη 84-83, από το κλειστό της Πυλαίας, στη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε δύο φορές να καλύψει διψήφιες μεγάλες διαφορές, όμως στο φινάλε στάθηκε άτυχος καθώς παρά την καλή άμυνα δέχθηκε το καλάθι από τον Χάρτινγκ που τον υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση και έμεινε στο 0-2 στον 5ο όμιλο.

Πέρα από τις απουσίες του ο ΠΑΟΚ mateco είχε να αντιμετωπίσει και τους περιφερειακούς της Νίμπουρκ που σκόραραν 15/30 τρίποντα με τον Πάλιζα να είναι αλάνθαστος πίσω από τα 6,75μ. με 5/5. Ο Μάρβιν Τζόουνς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ mateco.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε για περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι και είδε τους Τσέχους να τρέχουν σερί 9-0 μετατρέποντας το 7-9 σε 7-18 ενώ έκλεισαν και το δεκάλεπτο στο +10 με το τρίποντο του Πάλιζα να κάνει το σκορ 11-21. Ένα νέο τρίποντο, από τον Βάνα έφερε τη Νίμπουρκ στο +14 (11-25) στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τους Τσέχους να συντηρούν αυτό το διψήφιο προβάδισμά τους μέχρι και το 16' (27-38). Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του και στις δύο πλευρές ροκανίζοντας τη διαφορά μειώνοντας ως και το 35-38 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Νίμπουρκ κατάφερε να αυξήσει και πάλι το προβάδισμά της στο +7 (39-46), όμως ο ΠΑΟΚ mateco συνέχισε την ανατροπή του και την ολοκλήρωσε στο 24' με τον Τολιόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 48-46. Ο Γιάνκοβιτς έκανε το σκορ 50-46 ένα λεπτό αργότερα όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια με τους Τσέχους να ανακτούν το προβάδισμα (51-57 στο 27') και να φτάνουν και πάλι σε διψήφια διαφορά (55-65) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου. Ο Χάρντινγκ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 76-65 στο 35' και ο Πάλιζα διαμόρφωσε το 70-81 τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ mateco ωστόσο δεν άφησε το παιχνίδι και με σερί 10-0 μείωσε σε 80-81 στα 13'' για το φινάλε ενώ ισοφάρισε σε 82-82 και στα 5'' για το φινάλε ο Τζόουνς με γκολ φάουλ του έδωσε προβάδισμα με 83-82! Στο φινάλε όμως ο Χάρντινγκ σκόραρε σε «νεκρό» χρόνο και έδωσε τη νίκη στη Νίμπουρκ με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84.

ΠΑΟΚ mateco (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 16 (4), Γκρίφιν 13 (1), Γιάνκοβιτς 14 (11ριμπ.), Τζόουνς 17 (10 ριμπ.), Καμαριανός 5, Κάρτερ, Χριστοδούλου 7 (1), Ογκμπέιντε 2, Τολιόπουλος 9 (1).

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Μπεντα 2, Χάρντινγκ 22 (1), Χρούμπαν 11 (2), Ρίβερς 2, Ρος 15 (3), Γκακ 1, Κοβάρ 7 (2), Πάλιζα 18 (5), Βάνα 6 (2).