Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης χτίζοντας μετά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, διψήφιες διαφορές, ενώ είχε λύσεις όταν ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να πλησιάσει. Ο Γιάννης Χριστόπουλος είδε τέσσερις παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κάουαν να έχει 19 πόντους, τον Τόμασον 12 και τους Χογκ και Κόντιτ με 11.

Για τους Θεσσαλονικείς που τελείωσαν με μόλις 8 ασίστ και διπλάσια λάθη, ο Ράιλι ήταν εντυπωσιακός επιθετικά με 32 πόντους, έχοντας 7/9 τρίποντα, όμως κανείς άλλος παίκτης δεν ξεπέρασε τους 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και περνώντας την μπάλα στους ψηλούς τους κατάφεραν να προηγηθούν με 8-6 στο πεντάλεπτο με πέντε σερί πόντους από τον Μαργαρίτη. Η συνέχεια όμως άνηκε στους γηπεδούχους. Βρίσκοντας σκορ πίσω από τα 6,75μ. οι Πατρινοί πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 20-13. Με τους Κόντιτ και Μουράτο να σκοράρουν διαδοχικά καλάθια ο Προμηθέας διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά του φτάνοντας στο +13 (32-19) στο 14'. Ο ΠΑΟΚ mateco παίρνοντας σκορ αποκλειστικά από τον Ράιλι, μείωσε σε 32-26 όμως ένα σερί 9-0 του Προμηθέα τον έφερε στο +15  με τον Χογκ να κάνει το 41-26 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (41-29).

Με τρία τρίποντα του Ράιλι και άλλο ένα από τον Σαλούστρο, ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στις αρχές του δευτέρου μέρους μειώνοντας σε 48-42. Οι Θεσσαλονικείς όμως έμειναν για πάνω από τρία λεπτά δίχως σκορ με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και να κλείνει την τρίτη περίοδο με 57-44. Στο 34' ο Ράιλι έγραψε το 61-51 όμως Κάουαν και Τσαϊρέλης άνοιξαν και πάλι τη διαφορά για τους Πατρινούς που ξέφυγαν με 71-56 στο 37'. Η εικόνα δεν άλλαξε ως και το τέλος της αναμέτρησης με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη (77-63) κα στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63.