Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» σημείωσε 24 πόντους (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 8/9 βολές) κι έδωσε ώθηση στην ομάδα του για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο στόχος του «τριφυλλιού» να περιορίσει τους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης δε στέφθηκε με επιτυχία στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 36-25 στο 10’. Πέρα από τα λάθη, το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR ήταν τα τρία φάουλ του Ναν σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά ο Ματέο έβλεπε τους παίκτες να έχουν τον πρώτο λόγο σε όλες τις φάσεις και τον Μούσα να έχει δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR βελτίωσε την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 13-7 μείωσε στους πέντε (43-38), βάζοντας για πρώτη φορά δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Ματίας Λεσόρ να είναι σημείο αναφοράς. Οι «πράσινοι» δε σταμάτησαν εκεί απαντώντας με το ίδιο νόμισμα, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να φέρουν το ματς στον πόντο (46-45), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Βιλντόζα στο 18΄. Οι παίκτες του Ματέο διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (54-49) αλλά το επιμέρους 24-18 υπέρ του «τριφυλλιού» στη δεύτερη περίοδο και το καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή έδειξαν πως ο τελικός θα έχει πολύ δρόμο.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR μπήκε με την ίδια προσέγγισή με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 που του έδωσε προβάδισμα (58-56) στο 24’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ναν. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήγαν το ματς στον ρυθμό που ήθελαν κρατώντας τους Ισπανούς στους επτά πόντους και προηγήθηκαν με 64-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του «τριφυλλιού» σταδιακά δημιούργησε μια διαφορά οκτώ πόντων (73-65) και συνέχισε να βάζει δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Το τρίποντο του Μήτογλου μάλιστα, έβαλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (86-76) στο 38’ και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση τίτλος.

Tα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95