Με παίκτη κλειδί του Μόουζες Ράιτ που ήρθε από τον πάγκο και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους δίχως να χάσει σουτ,  αλλά και την περιφερειακή άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό AKTOR με 71-65 στο ΣΕΦ για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες «έπιασαν» τον τους «πράσινους» στη βαθμολογία με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον ρεκόρ 18-11 ενώ έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 9/9 δίποντα και 1/3 βολές, νικώντας κατά κράτος τους αντίπαλους ψηλούς. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 7 λάθη και 13 ασίστ σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν το παιχνίδι με 18 λάθη και 9 ασίστ, ενώ σούταραν μόλις 12/32 δίποντα.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ΑKTOR ήταν καλύτερο καθώς κράτησε τον Ολυμπιακό σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο (7-17), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να καλύψουν αυτό το -10, ισοφαρίζοντας σε 33-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα γρήγορο 6-0 στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ και σταδιακά ανέβασε την υπέρ του διαφορά φτάνοντας στο +11 με τον Γουίλιαμς Γκος να κάνει το σκορ 47-36. Ο Παναθηναϊκός ΑKTOR ωστόσο αντέδρασε και με ένα επιμέρους 11-1 με 9 σερί πόντους του Ναν μείωσε σε 48-47 στο 31' . Μακ Κίσικ και Πίτερς έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό που συντήρησε το προβάδισμά του και ξέφυγε με 61-56 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Ράιτ τελείωσε άλλες δύο φάσεις στο «ζωγραφιστό», ενώ παράλληλα βγήκαν οι άμυνες για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να προηγείται με 67-60 30'' πριν από το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος και έφτασαν έτσι στη δεύτερη φετινή τους νίκη επί του Παναθηναϊκού ΑKTOR στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Ράιτ 19, Κάναν 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5, Παπανικολάου 9 (2), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (1), Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑKTOR (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2,Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8, Ναν 17 (4), Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 7 (2), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2 τρίπ., 16 ριμπ.).