Η ομάδα της Λαυρεωτικής με 76-57 κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττα της στον πρώτο γύρο και πλέον απέκτησε προβάδισμα σε πιθανή ισοβαθμία. Το Λαύριο Megabolt βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-12 διατηρώντας τις ελπίδες του για την μία θέση στην πρώτη εξάδα, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα της Καρδίτσας υποχώρησε στο 6-13 μετρώντας 10 ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια.

Ο Μάρκους Θόρντον με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κώστα Μέξα, ενώ οι Καστανέδα και Χόχλερ είχαν από 12 πόντους και ο Μουρ συμπλήρωσε άλλους 11. Για την Καρδίτσα ιαπωνική, ο Ρομέλο Ουάιτ τελείωσε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μακ είχε 13 πόντους. Αντίθεα ο ΜακΚάλουμ τελείωσε με 1/12 σουτ (0/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα) σε 28'.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν διαφορά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και ήδη στο πρώτο τετράλεπτο είχαν προηγηθεί με 9-2. Η ομάδα της Καρδίτσας αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 11-10 στο 8', με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 13-14 με τους Θεσσαλούς να έχουν πάρει προβάδισμα με το τρίποντο του Δίπλαρου. Δύο καλάθια από τον Ζάρα και ένα τρίποντο του Θόρντον, έδωσαν και πάλι προβάδισμα στο Λαύριο Megabolt (20-19), που με ένα σερί 7-0 ξέφυγε με 24-19. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι (26-25) ενώ με τον Μπουκάνιαν προσπέρασαν με 27-28 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-31).

Οι Θεσσαλοί με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασαν στο +5 (28-33 και 30-35) όμως η συνέχεια άνηκε στους παίκτες του Κώστα Μέξα. Με σερί 12-0 στο επόμενο δεκάλεπτο πήγε από το -5 στο +7 με τον Γκρόμοβς να κάνει το 42-35. Η Καρδίτσα ιαπωνική, με τους Μακ και Σάιμπερτ αντέδρασε μειώνοντας σε 46-45, όμως το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-45. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 14-0 που τους έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν με 60-45 στο 32'. Όσο ο Μακ Κάλουμ αστοχούσε η Καρδίτσα ιαπωνική είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με το Λαύριο Megabolt να φτάνει στο +17 (70-53) με δύο τρίποντα από τους Χόχλερ και Μουρ. Με τον νικητή πλέον να έχει κριθεί η «μάχη» δόθηκε για τη διαφορά, καθώς η Καρδίτσα ιαπωνική είχε προίκα το +16 από τον πρώτο γύρο. Ο Δίπλαρος έκανε αφενός λάθος, αφετέρου αστόχησε σε δύο βολές με το σκορ στο 74-57 κάτι που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να «κλειδώσουν» και τη διαφορά πέρα από τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-44, 76-57.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Καρδίτσας ιαπωνικής): «Συγχαρητήρια στο Λαύριο και για τη νίκη του σήμερα και για την πορεία που έχει κάνει μέχρι τώρα. Νομίζω ότι επικράτησε πεντακάθαρα σήμερα. Εμείς υπήρχαμε στο ματς μόνο για ένα ημίχρονο. Προσεγγίσαμε καλά το παιχνίδι, ακόμα κι όταν ήμασταν άστοχοι στην επίθεση, το ελέγχαμε από την άμυνά μας.

Μπαίνουμε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς κανέναν ρυθμό, χωρίς καμία διάθεση να παίξουμε άμυνα, να δώσουμε κάτι για την ομάδα όπως φάουλ για να σταματήσουμε τους αιφνιδιασμούς του Λαυρίου. Αντέδρασε το Λαύριο, όπως αντιδρά σε όλα τα παιχνίδια σαν καλή ομάδα που είναι και πήρε μια πεντακάθαρη νίκη».

Κώστας Μέξας (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη, σε ένα ματς που θέλαμε πάρα πολύ και μας φέρνει πολύ κοντά στον στόχο που θέλουμε, την παραμονή μας στην κατηγορία. Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής σήμερα. Ήταν συγκλονιστικό το πως έπαιξαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Πρέπει να συνεχίσουμε. Το πρωτάθλημα έχει πολλά παιχνίδια ακόμα, με την ίδια διάθεση και το ίδιο κίνητρο και να πετύχουμε και τη νίκη που θέλουμε για να παραμείνουμε θεωρώ και μαθηματικά στην κατηγορία.

Συγχαρητήρια στους παίκτες, τον κόσμο. Είναι μια νίκη που είναι αφιερωμένη στον άτυχο της παρέας μας, τον Κωστή Γόντικα, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση. Καλή συνέχεια στην Καρδίτσα, που είναι μια πολύ καλή ομάδα και άξια έχει κάνει αυτές τις νίκες που έχει κάνει στο πρωτάθλημα».