Οι φιλοξενούμενοι που σημείωσαν 11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με δύο μεγάλα σερί, άλλαξαν την εικόνα και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη, λίγες ημέρες πριν πάνε στο Κάουνας για το Final-4 της Ευρωλίγκας.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ ακολούθησαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους, ο Άλεκ Πίτερς με 13 πόντους και ο Μιχάλης Λούντζης με 10. Για τους Θεσσαλονικείς  ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε 15 πόντους και ο Τζέιλεν Ράιλι συμπλήρωσε 12.

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο περιφερειακό τους σουτ και έχοντας ευστοχία έξω από τα 6,75μ. κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου τετραλέπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-5 και ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα ως και το φινάλε της πρώτης περιόδου, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 19-17. Η ίδια εικόνα στον αγώνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να προσπεράσει στο σκορ αλλά τον ΠΑΟΚ mateco να έχει πάντα απαντήσεις, ιδιαίτερα από το τρίποντο, που τον διατηρούσαν σε θέση οδηγού στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε άλλα έξι τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, έχοντας συνολικά 11 στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης (11/21), με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ, με 45-42.

Η εικόνα του Ολυμπιακού, ιδιαίτερα στην άμυνά του, άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την αμυντική τους παρουσία και κατάφεραν «χτυπώντας» στο transition να ανοίξουν τον ρυθμό και να βρουν τα καλάθια που χρειάζονταν. Ο ΠΑΟΚ mateco παρέμεινε κοντά στο σκορ (54-52) μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός με τον Βεζένκοφ και τον Γουόκαπ έτρεξε σερί 9-0 ως το φινάλε της τρίτης περιόδου για το 63-52. Με ένα νέο σερί, 14-0, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 65-58 σε 79-58 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους και το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 83-65 κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα προς τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65.