Ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για το 32ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα της πατρινής ομάδας επί των «κιτρινόμαυρων» και την διατηρεί στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν στην ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα με τον Προμηθέα να έχει 13/23 τρίποντα και τον Άρη Midea 4/23 και στα λάθη με τους φιλοξενούμενους να κάνουν 22 λάθη έναντι 11 των νικητών.

Ο Προμηθέας είχε, επίσης, 27 πόντους από λάθη αντιπάλων έναντι 14 του Άρη Midea.

Ο Μπράις Χάμιλτον με 15 πόντους με 3/5 δίποντα και 3/3 τρίποντα ήταν στο ντεμπούτο του με την πατρινή ομάδα ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα. Από τους νικητές διακρίθηκαν ακόμη ο Χάιμε Ετσενίκε με 14 πόντους με 5/6 δίποντα και ο Κάμερον Ρέϊνολντς με 13 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος (30-27 για τους γηπεδούχους), ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 13-0 με 7 πόντους του Ετσενίκε και δύο τρίποντα από τους Ρέϊνολντς, Χάντερ Χέιλ. Έτσι ξέφυγε με +16 (43-27) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο σερί καλάθια του Αντώνη Καραγιαννίδη η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (58-37), με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με τρία τρίποντα του Τζορτζ Πάπας και δύο του Χάμιλτον, ο Προμηθέας έφτασε την διαφορά στους +32 πόντους (73-41) 7’ και 16’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 35 πόντων, στο 39’ του ματς (84-49) με το τρίτο τρίποντο του Ρέϊνολντς.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51.