Κάνοντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις στο Basketball Champions League, το Περιστέρι bwin νίκησε τη Βόννη με το ευρύ 90-62 στο Game 2 της σειράς και ισοφάρισε σε 1-1. Πλέον η πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη (16/4, 21:00) στη Γερμανία με τη νικήτρια της συγκεκριμένης αναμέτρησης να παίρνει και το εισιτήριο για την τετράδα.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ καθώς πέρα από τα καλά ποσοστά στην επίθεση (66% στα δίποντα, 35% στα τρίποντα), οι «κυανοκίτρινοι» κράτησαν μόλις στο 38% εντός παιδιάς τους Γερμανούς ενώ τους υποχρέωσαν και σε 14 λάθη.

Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να το ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα (24-14 στο 12') και να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ γρήγορα ρυθμό στην τρίτη περίοδο με τον Ντάνγκουμπιτς να κάνει το 55-36 στο 23' και ανέβασαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους στο 29' με τον Λοβ να διαμορφώνει το 67-46. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας με τον Τίμαν σε 70-56, όμως το Περιστέρι bwin απάντησε με ένα επιμέρους 20-6 ως στο τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 90-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-34, 69-48, 90-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλη): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Πουλιανίτης, Σταυρακόπουλος, Ξανθόπουλος, Ζούγρης 2, Χουγκάζ 2, Κασελάκης, Λοβ 15 (1), Μήτρου-Λονγκ 17 (3), Ράγκλαντ 21 (2), Ρένφρο 8, Τόμπσον 17.

ΒΟΝΝΗ (Μουρς): Φομπς 3 (1), Γκρίζελ, Σένγκφελντερ 4, Τίμαν 4, Γουάτσον 13 (1), Φλαγκ 2, Φρέι 2, Κένεντι 7, Κίρκγουντ 10, Πάπε 13 (1).