Με εξαιρετική άμυνα και κορυφαίο τον Τζέιλεν Χαντς που σημείωσε 19 πόντους το Περιστέρι bwin είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση. Με 14 τελείωσε το ματς ο Νίκος Χουγκάζ. Από την Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ ο Γουάιτ σταμάτησε στους 11.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το ματς το Περιστέρι bwin αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με την ίδια συγκέντρωση στις δύο πλευρές του παρκέ από πολύ νωρίς, έφτασαν να προηγούνται με 17-3 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Τζέιλεν Χαντς. Η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ αντέδρασε και κατόρθωσε να μειώσει, ωστόσο τα πολλά λάθη δεν της επέτρεψαν να απειλήσει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος.

Αντίθετα, η δεύτερη περίοδος ήταν χειρότερη από την άποψη της αποτελεσματικότητας με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να μένουν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων έχοντας στο πρώτος μέρος μόλις 2/10 βολές, 7/17 δίποντα και 1/10 από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι εκτός από τον Χαντς είχαν επιθετική αιχμή και τον Νίκο Χουγκάζ, με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 17-9 στη δεύτερη περίοδο, διατηρώντας διψήφια τη διαφορά στο ημίχρονο (34-19).

H προσπάθεια της Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ ν’ ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση δεν είχε αποτέλεσμα πέρα από κάποια ξεσπάσματα. Το Περιστέρι bwin είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς κι έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους (49-32) στο 27’ με καλάθι του Ράγκλαντ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 10 (51-41), με τρίποντο του Καμπερίδη.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση δεν άργησε να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία καθώς πέντε λεπτά πριν από τη λήξη οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 65-45. Στο υπόλοιπο του αγώνα το Περιστέρι bwin συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να σκέφτονται τη συνέχεια των υποχρεώσεων τους καθώς παραμένουν χωρίς θετικό αποτέλεσμα, μετά από έξι αγωνιστικές.

Tα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Ήταν ένα παιχνίδι που για μας ήταν mustwin. Έπρεπε να κερδίσουμε. Ξεκινήσαμε τη χρονιά με 0-3 και πλέον είμαστε στο 3-3. Τα παιδιά αν και είμαστε καινούργια ομάδα ανταπεξήλθαν και γυρίσαμε μια κατάσταση, όπου δεν ξεκινήσαμε καλά για νέα ομάδα. Κι αυτό σίγουρα επηρεάζει ψυχολογικά τα παιδιά. Πλέον είμαστε καλύτερα.

Όσο για το παιχνίδι οι 48 πόντοι που δεχθήκαμε είναι ένα τρομερό νούμερο και δείχνει τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίσαμε το παιχνίδι. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα, οδηγήσαμε την Καρδίτσα σε 19 λάθη, μοιράσαμε την μπάλα σωστά και κάναμε καλές επιθέσεις. Θα μπορούσαμε να έχουμε βάλει περισσότερους πόντους στο τρανζίσιον, αλλά γενικά είχαμε μια πάρα πολύ καλή εικόνα».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι bwin για την καθαρή νίκη, αλλά και γενικά για την απόδοση του. Νομίζω ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί για τρία 10λεπτα έχοντας πολύ κακό ποσοστό και στο τρίποντο, αλλά και στις ελεύθερες βολές. Ήμασταν μια ομάδα η οποία έπαιζε και τα παιδιά προσπαθούσαν σε άμυνα και επίθεση. Στο τέταρτο 10λεπτο αύξησε την πίεση το Περιστέρι bwin, κάναμε εμείς αρκετά λάθη στο μισό γήπεδο και σίγουρα η εικόνα δεν ήταν αυτή η οποία έπρεπε. Συνεχίζουμε να ανεβαίνουμε τον γολγοθά των συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων. Έχει μια επιρροή και στα παιδιά όλο αυτό στο πως σπάνε μέσα στο γήπεδο, αλλά αυτές είναι οι συνθήκες και αυτό το οποίο πρέπει να βελτιώσουμε».