Το Λαύριο Megabolt δεν άντεξε στην Μάλαγα και ηττήθηκε από την Ουνικάχα του Φώτη Κατσικάρη με 86-70 για την δεύτερη αγωνιστική και τον Γ’ Όμιλο της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League. Οι «Μεταλλωρύχοι» δεν κατάφερε να περιορίσουν αμυντικά την ισπανική ομάδα και να βρουν ρυθμό στην επίθεση.

Δεν αξιοποίησαν τα πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήραν στον αγώνα λόγω της μεγάλης αστοχίας του έξω από τα 6,75 μέτρα (5/23 τρίποντα).

Η Μάλαγα είχε τις διπλάσιες ασίστ (23-11) και ήταν πολύ εύστοχη (24/37 δίποντα και 10/25 τρίποντα). Από το Λαύριο Megabolt προσπάθησε περισσότερο ο Τάισον Κάρτερ (21 πόντοι με 5/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα).

Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Τιμ Αμπρομάιτις, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο η Μάλαγα με επιμέρους σκορ 25-15, πήγε στα αποδύτηρια για την ανάπαυλα με υπέρ της διψήφια διαφορά (45-35). Αυτή την διψήφια διαφορά διατήρησε στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη παρά την προσπάθεια του Λαυρίου Megabolt να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και οριστικά η πλάστιγγα υπέρ της Μάλαγα έγειρε στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου.

Με σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τους Ντάριο Μπριθουέλα, Τζόναθαν Μπαρέιρο, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 66-58 σε 74-58 με 7’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και έφτασαν χωρίς να απειληθούν στην συνέχεια στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (5/7 διπ., 3/4 τριπ.), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.