Αφήνοντας πίσω του το κακό πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε ένα ιστορικό 27-2 στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του αγώνα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη πρόκριση. Ο Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον Κώστα Σλούκα (9 πόντοι με 7/8 βολές και 7 ασίστ) και τον MVP της κανονικής σεζόν, Σάσα Βεζένκοφ (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Παράλληλα ο Μουσταφά Φολ κέρδισε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ειδικά στην τρίτη περίοδο όταν χρειάστηκε να αλλάξει η ροή του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή της αναμέτρησης πάσχιζαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους ωστόσο η Μονακό είχε περισσότερη ενέργεια, σωστό προσανατολισμό στην άμυνά της ενώ επιθετικά «χτύπησε» κοντά στο καλάθι. Κάπως έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 20-14, ωστόσο στις αρχές της δεύτερης περιόδου η παρουσία του ΜακΚίσικ βοήθησε τον Ολυμπιακό να τρέξει σερί 7-0 και να ισοφαρίσει σε 22-22. Αυτό όμως δεν είχε συνέχεια με τους Γάλλους να βρίσκουν σκορ και από μακρινή απόσταση και να ανοίγουν τη διαφορά (28-38 στο 19') πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (29-41).

Από τα αποδυτήρια όμως επέστρεψε ένας... άλλος Ολυμπιακός. Με προσήλωση στην άμυνά του που του έδωσε ρυθμό στην επίθεση αλλά και εύκολα καλάθια, οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους αρχίζοντας το δεκάλεπτο με σερί 14-0, με το οποίο προσπέρασαν με 43-41. Το καλάθι του Οκόμπο μπορεί να ισοφάρισε το παιχνίδι, αλλά το μόνο που έκανε ήταν ουσιαστικά να... χαλάσει το μεγάλο σερί του Ολυμπιακού, καθώς η ελληνική ομάδα έχτισε ένα νέο 13-0 και με συνολικό σκοr 27-2 στην τρίτη περίοδο έγραψε αμυντικό ρεκόρ για Final - 4 και παράλληλα ξέφυγε με +13 (56-43).

Η Μονακό προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 60-53 στο 34' όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 68-55 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσει την πρόκριση. Οι βολές των Σλούκα και Μπολομπόι κλείδωσαν (76-60) τη νίκη με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στη γεμάτη από φιλάθλους του, Zalgirio Arena.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1), Φαλ 12, Σλούκας 9, Βεζένκοφ 19 (2), Παπανικολάου 15 (2), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 5 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (2), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (1), Ντιάλο 2, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 17 (2).