Με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να μοιράζει 12 ασίστ και τον Τζόρνταν Φλόιντ στο ντεμπούτο του να σκοράρει 24 πόντους, ο Κολοσσός H Hotels ήταν ο μεγάλος νικητής με 88-81 στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό HNC Revolution για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Ρόδου που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 ενώ οι Νικαιώτες έχουν πλέον 1-3.

Σε ένα παιχνίδι με κλειστό σκορ από την αρχή, ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο έχοντας περισσότερες λύσεις από τον πάγκο του παίρνοντας 44 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί ενώ οι φιλοξενούμενοι 29. Παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ιωνικού HNC Revolution έχοντας 25 πόντους από αυτά, τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την κούραση των Νικαιωτών στο φινάλε.

Στο ντεμπούτο του στην Stoixman Basket League ο Τζόρνταν Φλόιντ είχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα, ενώ την ίδια στιγμή ο Κένι Γουίλιαμς προσέθεσε 21 με 6 τρίποντα. Κομβική η παρουσία των έμπειρων του ρόστερ με τον Ξανθόπουλο να έχει 12 ασίστ και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη 11 πόντους. Εντυπωσιακός για τον Ιωνικό HNC Revolution ο Κωστής Γόντικας με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 12 πόντους και 4 ασίστ. Με 20 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Τζέρμαν.

Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές κάτοχο. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου έκλεισαν το δεκάλεπτο με 21-16. Με τον Φλόιντ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους ο Κολοσσός μείωσε σε 23-26 όμως ένα νέο μικρό 5-0 τον έφερε για πρώτη φορά στο +8 με τον Γόντικα να κάνει το 23-31 στο 13'. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ποτ και Γουίλιαμς ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels να ισοφαρίζει γρήγορα σε 33-33 όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν οριακό προβάδισμα, κάτι που έγινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-46).

Οι Ροδίτες επέστρεψαν πιο δυνατά για το δεύτερο μέρος και προσπέρασαν με 52-48 με τις βολές του Τιλί ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μίλερ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 για τον Κολοσσό H Hotels (60-52). Ο Ιωνικός HNC Revolution αντέδρασε με τον Αθηναίου να μειώνει σε 62-50 όμως με δύο καλάθια του Μαργαρίτη ο Κολοσσός H Hotels έκλεισε το δεκάλεπτο με 66-63. Με το Ξανθόπουλο να δημιουργεί και τον Φλόιντ να σκοράρει ο Κολοσσός H Hotels προσπέρασε με 75-67 στο 34'. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα και ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Μαργαρίτης μετά από νέα ασίστ του Ξανθόπουλου έκανε το σκορ 85-75 με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Δύο βολές από τον Τζέρμαν και γκολ φάουλ από τον Γόντικα μείωσαν σε 86-80 στα 41,5'', όμως στα 23'' ο Κολοβέρος γλίστρησε στην επαναφορά με τον Σλαφτσάκη να κλέβει και να κάνει το 88-80, ενώ ο Γόντικας με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81.

Κούρο Σεγούρα (προπονητής Ιωνικού HNC Revolution): «Συγχαρητήρια στον Κολοσσό που άξιζε τη νίκη. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Προσπαθήσαμε από την αρχή, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και τα λάθη μας, όπου σκόραραν εύκολους πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ξεκινήσαμε άσχημα στην άμυνα. Πήραν ένα προβάδισμα 6-8 πόντων, που τους έδωσε μία ασφάλεια και ηρεμία. Στο τέλος προσπαθήσαμε, παλέψαμε, αλλά διατηρούσαν τη διαφορά. Εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε γιατί δεν έχουμε χρόνο για… κλάματα και θα πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Πήραμε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη. Περιμέναμε ένα παιχνίδι με εξαιρετικά μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Γνωρίζαμε ότι ο Ιωνικός είναι μία ομάδα με καλή ομοιογένεια που οφείλεται στον ελληνικό κορμό κατά κύριο λόγο. Το ενεργειακό κομμάτι, στο οποίο είχαμε επενδύσει στο πρώτο ημίχρονο νομίζω ότι δεν λειτούργησε έτσι όπως θέλαμε. Είχαμε μεγάλα αμυντικά προβλήματα. Θεωρώ ότι στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά και βγάλαμε κάποιες καλές άμυνες κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρούμε καλό ρυθμό στην επίθεση. Είχαμε καλές συνεργασίες και στις δύο πλευρές όταν χρειάστηκε, προς το τέλος του αγώνα και άλλη μία φορά συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί πήραμε μία νίκη που μετράει διπλά στη διάρκεια του πρωταθλήματος».