Δεν κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στην Ευρωλίγκα αυτή την εβδομάδα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς δύο ημέρες μετά από τη μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν με 84-70 για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν πλέον ρεκόρ 2-5 σε αντίθεση με τους Γάλλους που ανέβηκαν στο 5-2.

Οι «πράσινοι» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από μακρινή απόσταση με μόλις 5/19 τρίποντα (0/4 ο Μέικον, 2/6 ο Παπαπέτρου) ενώ υπέπεσαν σε 19 λάθη έχοντας στον αντίποδα 14 ασίστ. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ ενώ όταν πλησίασαν στο καλάθι (63-65 στο 34') δεν είχαν καλές επιλογές στη συνέχεια.

Οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντάριλ Μέικον ήταν πρώτοι σκόρερ με 16 πόντους, με τον Τζέρεμι Έβανς να τελειώνει με 12. Από την άλλη πλευρά ο Ελί Οκομπό ήταν σε εξαιρετική βραδιά με 35 πόντους -τους 17 στην 4η περίοδο- και ο Κώστας Αντετοκούνμπο συμπλήρωσε άλλους 12 με πολύ καλή παρουσία ειδικά στο πρώτο μέρος.

Η Βιλερμπάν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή τον Αντετοκούνμπο προηγήθηκε με 16-12 στο 7' και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 24-18. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου καθώς με επιμέρους 16-3 όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά αλλά προηγήθηκε με 34-27 στο 16'. Δεν μπόρεσε όμως α συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με τους Γάλλους να επιστρέφουν και να προσπερνούν και πάλι στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (38-43).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλείας σε όλη την τρίτη περίοδο (43-51 στο 26', 50-58 στο 29') με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πλησιάζει στο καλάθι (59-61) στι 33'. Στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου μείωσε εκ νέου σε 63-65 για να ακολυθήσουν επτά σερί πόντοι του Οκομπό που έκανεν το σκορ 72-66 στο 37'. Ο Μέικον με 2/2 βολές μείωσε σε 74-70 ενάμισι λεπτο πριν από το φινάλε, όμως και πάλι ο γκαρντ της Βιλερμπάν με δύο δικά του καλάθι έκανε το 70-79 ενώ με πέντε νέους πόντους σερί διαμόρφωσε το τελικό 70-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 16, Παπαγιάννης 7, Παπαπέτρου 16 (2), Φέρελ, Γουάιτ 7, Νέντοβιτς 8 (2), Έβανς 12, Σαντ Ρος 2.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκομπό 35 (5), Γουεμπανιάμα 3 (1), Τζόουνς 13 (1), Καουντί 2, Λακόμπ 2, Γκιστ, Οσετκόφσκι 2, Λάιτι 9 (1), Χάουαρντ 6 (2), Στραζέλ, Αντετοκούνμπο 12.