Το Περιστέρι bwin μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, δέχθηκε 48 στις επόμενες τρεις περιόδους, ενώ πέτυχε 29 πόντους από τα λάθη του Ιωνικού, που είχε 8 από τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Μάρκους Ντένμον που σκόραρε 19 με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, τον Δημήτρη Μωραΐτη ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και έκανε 5 κλεψίματα, τους Ίαν Χάμερ, Αλέξα Ραντόνοφ που σκόραραν από 15 πόντους, τον Κρις Χουγκάζ ο οποίος πέτυχε 13 και έκανε 4 κλεψίματα και τον Μίρο Μπίλαν που σκόραρε 11 και πήρε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν ο Ράισον Σίμονς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 8/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και έδωσε 5 ασίστ.

Με τον Σίμονς να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 21-12 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και με 11 πόντους με 3 τρίποντα του Μωραΐτη ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (27-27).

Με σερί 8-0 σε διάστημα περίπου ενάμιση λεπτών, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (39-29) στο 13’. Με τον Ραντάνοφ να σκοράρει 9 πόντους σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, το Περιστέρι bwin ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 (55-34) 1’ και 58’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και έφτασε μέχρι τους 28 (101-73) με 51’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.