Σε μία αναμέτρηση με 50 λάθη (30 η Καρδίτσα, 20 ο Άρης) οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έδειξαν αποφασισμένοι να φτάσουν στον στόχο τους. Πέρα από τον Γκάλινατ ο Πριτζέτ σημείωσε 17 πόντους ενώ ο Έβανς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τον Άρη ο Νότε πέτυχε 14 πόντους.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες (6-6 στο 6'), χωρίς να λείπουν οι δυνατές μονομαχίες. Σταδιακά πάντως, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα (14-11 στο 9'), δίχως όμως να νιώσουν σιγουριά. Ο Άρης αντέδρασε, βρήκε λύσεις και έδειξε πιο απειλητικός, αλλά η υπεροχή του δεν κράτησε πολύ. Κι αυτό γιατί ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ανέλαβε δράση, έβαλε συνεχόμενους πόντους και αποτέλεσε τη βασική αιτία για το +2 (36-34) της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ στο ημίχρονο.

Ο Γκάλινατ ήταν η επιθετική αιχμή για τους γηπεδούχους, την ίδια στιγμή που Νετζήπογλου και Νότε οδηγούσαν τους «κίτρινους», με συνέπεια οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, παλεύοντας για το θετικό αποτέλεσμα.  Με το σκορ στα ίσια (50-50) στο 28’ οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πήραν προβάδισμα (56-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Νότε να φέρνει τη διαφορά στους οκτώ πόντους (58-50), ο Άρης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το τελευταίο δεκάλεπτο. Η εικόνα αυτή δεν κράτησε για πολύ καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Με επιμέρους σκορ 14-6, η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ισοφάρισε ξανά (64-64), με εύστοχο τρίποντο του Γκάλινατ. Ο ίδιος έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 68-67 στο 39’ και ο Γιάννης Αθηναίου με μία εύστοχη βολές έκανε το 69-67 14,3’’ για τη λήξη. Η απάντηση ήρθε από τον Γκούντγουιν καθώς εκμεταλλεύτηκε το λάθος των γηπεδούχων, πέτυχε το καλάθι πήρε και το φάουλ (69-69) στα 4,7’’, όμως αστόχησε στη βολή, με συνέπεια το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Με επιμέρους σκορ 9-8 και τον Νότε ν΄ αστοχεί στο τελευταίο σουτ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση και συνεχίζουν την προσπάθεια να μείνουν στη Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 κ.α., 78-77.