Παρά τις απουσίες (ο Μπέικον έμεινε εκτός αποστολής) αλλά και του κακού προσώπου στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επιστρέφοντας από το -16 (29-45 στο 21') φτάνοντας στη νίκη, που είναι και η πρώτη στην Ευρωλίγκα για τον Χρήστο Σερέλη.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ άσχημα το παιχνίδι έχοντας προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σημείωσε μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο με μόνο τον Παπαγιάννη αξιόπιστο στην επίθεσή του. Μετά το 9-17 της πρώτης περιόδου, οι Σέρβοι που εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων πίσω από τα 6,75μ. άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 29-42.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο +16 (29-45), ωστόσο η συνέχεια του αγώνα ήταν διαφορετική. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε κατά πολύ στην άμυνά του και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Παίρνοντας σκορ από όλους του παίκτες που ήταν στο παρκέ έφτασε σε απόσταση ενός σουτ (52-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Έχοντας πλέον βρει ρυθμό ο Παναθηναϊκός άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 7-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 59-55 ενώ είχε λύσεις όταν οι Σέρβοι πλησίασαν, για να τρέξει ένα νέο 8-0 και να ξεφύγει με 67-58 στο 35'. Ενα λεπτό πριν από το τέλος οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +13 (73-60) πριν πάρουν τη νίκη με 75-66 και επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 9 (1), Λι 7, Παπαγιάννης 17, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13 (2) , Γ. Καλαϊτζάκης , Τόμας 11 (3), Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας 3.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 7, Λαζάρεβιτς 2, Καμπάτσο, Μίτροβιτς 5 , Μάρτιν , Ντόμπριτς 8 (2) , Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2) , Μάρκοβιτς 3 (1) , Κούζμιτς 6 , Πετρούσεβ 12 (1) , Μπέντιλ 5 (1).