Ο Ολυμπιακός έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του για την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν στην Βαλένθια και νίκησε την τοπική ομάδα με 88-79 για την 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και στην πρώτη αναμέτρηση του στην Ισπανία για αυτή την εβδομάδα. Αύριο Παρασκευή (2/4, 22:00) οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα με τα δύο «τεσσάρια» του, Γιώργο Πρίντεζη, Σάσα Βεζένκοφ σε εξαιρετική βραδιά και «μαέστρο» τον Κώστα Σλούκα. Ο «Πριντ» πέτυχε 18 πόντους με 6/10 σουτ εντός πεδιάς. Ο 26χρονος φόργουορντ σκόραρε 19 πόντους με 3/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Σλούκας μοίρασε 11 ασίστ. Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το ματς με 25 τελικές πάσες και μόνο 9 λάθη.

Με σερί 8-0 σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (33-22) με 5’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Βεζένκοφ ξέφυγε ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (44-28) στο 19’.

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Πρίντεζη, Βεζένκοφ να είναι ασταμάτητοι. Με επιμέρους σκορ 29-9 από την έναρξη του δεύτερου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διαφορά 33 πόντων (73-40) στο 29’. Διαφορά που ήταν η μεγαλύτερη για τον Ολυμπιακό στην συνάντηση.

Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν στην τέταρτη περίοδο να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης, μείωσαν στους 8 (79-71), όμως, το τρίποντο του Βεζένκοφ (82-71) 1’ και 33’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, «σφράγισε» τη νίκη των «ερυθρολεύκων».

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10 (2), Πρέπελιτς 12 (2), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ 8 (1), Τόμπι 4, Κάλινιτς 8 (1), Ντούμπλιεβιτς 2, Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 11 (3), Γουίλιαμς 2, Σάστρε 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1), Σπανούλης 4, Σλούκας 8 (2 τριπ., 11 α.), Βεζένκοβ 19 (3), Πρίντεζης 18 (3/6 δίπ. 3/4 τριπ.), Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Κουφός 8, Έλις 11, ΜακΚίσικ 4.