Τα λάθη αλλά και τα «νεκρά» επιθετικά διαστήματα στοίχισαν στον Παναθηναϊκό AKTOR που γνώρισε την ήττα με 80-68 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 15-10 παραμένοντας ωστόσο σε τροχιά τετράδας, αλλά χάνοντας την ευκαιρία να απομακρυνθούν από τους διώκτες τους.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 15 λάθη έναντι μόλις 12 ασίστ, ενώ σούταραν συνολικά 23/49 σουτ. Στο δεύτερο, δε, ημίχρονο δεν κατάφεραν να προσπεράσουν σε κανένα σημείο του Λιθουανούς, γνωρίζοντας έτσι την ήττα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ, γρήγορα όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση. Μετά από το 25-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι «πράσινοι» με τον Λεσόρ να δίνει σημαντικές βοήθειες στο Ναν που είχε σηκώσει όλο το βάρος, κατάφεραν να προηγηθούν με 33-27 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Ζαλγκίρις όμως απάντησε με επιμέρους 14-3 στο τελευταίο πεντάλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 44-38.

με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ελληνική ομάδα κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (49-48) όμως η Ζαλγκίρις με τον Έβανς κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά της και να προηγηθεί με 64-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι έχτισαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (68-58 στο 34'). Ο Παναθηναϊκός AKTOR τρία λεπτά αργότερα μείωσε σε 74-67 ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο δεν είχε σωστές επιλογές γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (4), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 2, Γκιεντράιτις 7 (1), Σμιτς 10, Μπιρούτις 12, Σάμνερ 3 (1), Ντίμσα 2 , Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα, Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1) , Ναν 26 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3) , Ερνανγκόμεθ 3, Μήτογλου 3.