Στη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες του FIBA Europe Cupo υποχρεώθηκε ο Ιωνικός HNC Revolution. Ηττήθηκε από τη Σπόρτιγκ στη Λισαβόνα με 87-54, «πληρώνοντας» το κακό τρίτο δεκάλεπτο που δεν του επέτρεψε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος. Οι Νικαιώτες την επόμενη εβδομάδα (2/11, 19:00) θα υποδεχτούν τη Μονς.

Ο Ιωνικός HNC Revolution έκανε πολλά λάθη (23 έναντι 17 των Πορτογάλων) ενώ περιορίστηκε και σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (10/17 βολές, 10/26 δίποντα, 8/27 τρίποντα). Προσπάθησαν περισσότερο ο Κωστής Γόντικας με 10 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ο Νίκος Χουγκάζ με 13 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Παρότι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι (14-7 στο 5’), ο Ιωνικός HNC Revolution ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το ισόπαλο 18-18. Οι Πορτογάλοι όμως άρχισαν καλύτερα και τη δεύτερη περίοδο και μέσα από ένα σερί 15-2, προηγήθηκαν με 10 στο 15’ (33-20). Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα βελτίωσε όμως την εικόνα της και μάζεψε σε ένα βαθμό τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν καταδικαστική για την ομάδα της Νίκαιας αφού η Σπόρτιγκ έκανε επιμέρους σκορ 27-15 και άνοιξε την «ψαλίδα» στους 20 (65-45), μία απόσταση που εκ των πραγμάτων ήταν αδύνατο να καλύψει η ομάδα του Ιωνικού HNC Revolution σε ένα αγωνιστικό δεκάλεπτο. Η εμφανής απογοήτευση από την τροπή του αγώνα έκανε ακόμη δυσκολότερη την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού οι Πορτογάλοι έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 30.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Μαγκαλάες): Φοφανά 4, Καρντόσο 4, Ματσάντο 3, Μοντέιρο 13, Ρελβάο 2, Βεντούρα 9, Ντάουνς 9, Μαρτίν 15, Πάτον 8, Ουίλιαμς 20.

ΙΩΝΙΚΟΣ HNC REVOLUTION (Σεγκούρα): Άρτις 8, Χουγκάζ 13 (5/11 σουτ, 5ρ.), Τζέρμαν 6, Μούρτος 2, Μουσταφά 2, Αρσενόπουλος 8, Αθηναίου, Χατζηκυριάκος, Γκιουζέλης, Γόντικας 10 (6ρ, 3ασ.), Κολοβέρος 5.